fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

O. W. Hetnar: Przed młodymi bogata oferta wydarzeń na ŚDM – w sumie będzie ich aż 480. To przede wszystkim inicjatywy o charakterze religijnym: koncerty, konferencje, spektakle, wystawy

Kiedy wędrujemy po ulicach, na balkonach w wielu miejscach widzimy transparenty „Rodzina przyjmująca pielgrzymów” z logiem ŚDM. Wiadomo, że w tym mieszkaniu jest rodzina, która przyjmuje młodych przybyłych do Lizbony. Jest także przygotowane „miasteczko radości”, gdzie znajduje się kaplica. Tam codziennie o godz. 10.00 będzie sprawowana Msza św., a do godzin popołudniowych młodzi będą adorować Najświętszy Sakrament. Mamy również „park przebaczenia”, gdzie dostępny jest sakrament pokuty i pojednania. Umieszczono tu 120 konfesjonałów przygotowanych przez więźniów z portugalskich więzień. Przed młodymi bogata oferta wydarzeń – w sumie będzie ich aż 480 – wskazał podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja o. Witold Hetnar CSsR, który na co dzień posługuje w toruńskiej rozgłośni.

Do Portugalii przybyła młodzież z całego świata, by uczestniczyć w 37. Światowych Dniach Młodzieży. Po spotkaniach w portugalskich diecezjach przyszedł czas na centralne uroczystości w Lizbonie. 1 sierpnia o godz. 20.00 czasu polskiego sprawowana będzie Msza św. inaugurująca wydarzenie zapoczątkowane przez św. Jana Pawła II. Transmisja w TV Trwam i Radiu Maryja.

– Dzisiaj młodzież jest już wszechobecna na ulicach Lizbony. Słychać śpiewy, instrumenty, metro bardzo się zaludnia. Widać, że Lizbona jest gospodarzem spotkania młodzieży. Słychać różne języki, ale często mijamy grupy z Polski (…). Kiedy wędrujemy po ulicach, na balkonach w wielu miejscach widzimy transparenty „Rodzina przyjmująca pielgrzymów” z logiem ŚDM. Wiadomo, że w tym mieszkaniu jest rodzina, która przyjmuje młodych przybyłych do Lizbony. Serce nam się śmieje na widok tych plakatów. Jest także przygotowane „miasteczko radości”, gdzie znajduje się kaplica. Tam codziennie o godz. 10.00 będzie sprawowana Msza św., a do godzin popołudniowych młodzi będą adorować Najświętszy Sakrament. Jest również „park przebaczenia”, gdzie dostępny jest sakrament pokuty i pojednania. Umieszczono tu 120 konfesjonałów przygotowanych przez więźniów z portugalskich więzień. Mamy także „festiwal powołaniowy” – to miejsce, gdzie młodzież może spotkać się z różnymi zgromadzeniami zakonnymi, wspólnotami i stowarzyszeniami działającymi charytatywnie – zaznaczył o. Witold Hetnar CSsR.

Po południu w Parku Edwarda VII, który jest głównym miejscem spotkań młodzieży w Portugalii, stanęły dziś symbole Światowych Dni Młodzieży.

– Przez wolontariuszy został przyniesiony wielki krzyż (3,5 metra wysokości) wykonany w 1983 roku. Wędruje on po całym świecie, jest obecny na każdym światowym spotkaniu młodych. Jest także ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Ocalenie Ludu Rzymskiego (…). Przed młodymi bogata oferta wydarzeń – w sumie będzie ich aż 480. To inicjatywy przede wszystkim o charakterze religijnym: koncerty, konferencje, spektakle, wystawy. Tylko dzisiaj młodzież w ramach festiwalu ma do dyspozycji: 51 miejsc spotkań modlitewnych, 48 miejsc muzycznego spotkania, 10 teatrów, 7 projekcji filmowych, 17 konferencji i 25 wystaw – wyliczał duchowny.

Od 2 sierpnia rozpoczną się katechezy, szczególnie dla polskiej młodzieży.

– Katechezy będą prowadzone przez zespoły animacyjne. W każdym kościele będzie jeden z polskich biskupów, by wspólnie z młodzieżą słuchać Słowa Bożego i rozważać je pod kątem tematów dnia. Na koniec ksiądz biskup wygłosi krótką konferencję jako podsumowanie spotkania i wypowiedzi młodych Polaków – mówił redemptorysta.

Gość Radia Maryja poinformował, że na Stadionie 1 maja w Lizbonie otworzono polskie centrum.

– Tutaj będą odbywać się spotkania w języku polskim: modlitwa, koncerty, wystawy o Polsce, rozmowy z artystami i osobami duchownymi. Na stadionie pomieści się ok. 10 tys. osób. Jest zbudowana wielka scena, gdzie w środę o godz. 17.00 będzie sprawowana Msza św. dla przybyłych do Portugalii Polaków. Codziennie wieczorem będzie się tu odbywał koncert, który będziemy transmitować w TV Trwam i Radiu Maryja – zaznaczył duchowny.

Cała rozmowa z o. Witoldem Hetnarem CSsR dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj