Rok od wizyty papieża Franciszka w Polsce

Mija rok od wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polski. Wówczas podczas Światowych Dni Młodzieży Papież zachęcił młodych, by założyli buty wyczynowe i ruszyli się z wygodnego przesiadywania przed komputerem – przypomina ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. prof. Rytel-Andrianik podkreśla, że ŚDM wciąż trwają, co widać m.in. na portalach społecznościowych, gdzie młodzi dzielą się wspomnieniami z tego wydarzenia z przyjaciółmi z całego świata.

Słowa papieża Franciszka spotkały się z odzewem, a spotkanie w Krakowie przyniosło wiele owoców; zaiskrzyło między młodymi a Kościołem – mówi rzecznik KEP.

– Ta iskra orędzia o Bożym Miłosierdziu wyszła z Krakowa na cały świat. Ks. kard. Stanisław Dziwisz mówił, że po każdych ŚDM ludzie się zmieniają i tak zmieniło się w naszym kraju. Jest wiele inicjatyw, np. portal wolontariuszy ŚDM www.góradobra.pl. Młodzież coraz bardziej angażuje się w ruch oazowy, w Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i wiele innych grup, które są w parafiach. Ojciec Święty zwracał się do młodzieży w języku młodych. Mówił o filmikach na telefon, o twardym dysku, żeby nie przechodzili na emeryturę w wieku 20 lat. Trafił w punkt z kanapą. Powiedział, żeby młodzież założyła buty wyczynowe. A gdzie ma pójść w tych butach? Właśnie do parafii, bo parafia jest domem dla młodzieży – podkreśla ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Krakowie i Brzegach k. Wieliczki w dniach od 26 do 31 lipca ubiegłego roku. Według organizatorów, w wydarzeniu uczestniczyło ponad 2 mln pielgrzymów.

Ojciec Święty podczas pobytu w Polsce oprócz spotkania z młodymi przewodniczył też Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce. Modlił się również na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

RIRM

drukuj