fot. PAP/EPA

Panama: Msza św. inauguracyjna Światowych Dni Młodzieży

Późnym popołudnieniem na Cinta Costera ks. abp José Domingo Ulloa Mendieta przewodniczył uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży. Przebiegają one pod hasłem “Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa”.

W Mszy św. inauguracyjnej wzięło udział według organizatorów ok. 75 tys. osób. Obecny był prezydent Panamy Juan Carlos Varela z małżonką oraz członkowie rządu. Setki różnokolorowych flag powiewało nad głowami młodzieży z pięciu kontynentów.

Młodych pielgrzymów powitał miejscowy ordynariusz ks. abp José Domingo Ulloa Mendieta.

„Wy, drodzy pielgrzymi, którzy przybyliście z ponad 140 krajów, aby spotkać się razem i razem marzyć. Nowy świat i nowy Kościół są możliwe. Dziękuję, kochana młodzieży, ponieważ wy wobec trudności potrafiliście przeskoczyć przeszkody, aby spotkać się w tym małym  narodzie, w tym małym Kościele, który od dzisiaj staje się stolicą młodzieży. A mówić o młodzieży to mówić o nadziei, ponieważ zmiana w świecie, zmiana w Kościele przyjdzie jedynie od was, droga młodzieży” – mówił ksiądz arcybiskup.

„Dzisiaj możemy powiedzieć wszyscy razem: Dziękujemy papieżowi Franciszkowi, że nam zaufał i dał nam sposobność, aby zorganizować spotkanie dla młodzieży z peryferii egzystencjalnych i geograficznych” – akcentował.

Ks. abp Ulloa Mendieta zwrócił szczególną uwagę na sytuację młodzieży tubylczej oraz pochodzenia afrykańskiego. Są wykluczani i spychani na margines społeczny. Na zakończenie zachęcił, aby nie bać się świętości i kroczyć za przykładem Maryi, która uczy jak mówić Bogu “tak” i służyć bliźniemu.

„Być świętym, drodzy młodzi, to nie jest mit, to rzeczywistość. To dlatego przyszliśmy tutaj w pielgrzymce – aby być świętymi, aby być świadkami życia jak nimi byli Martín de Porres, Róża z Limy, Juan Diego, José Sánchez del Río, Jan Bosko, błogosławiona Siostra Maria Romero Meneses, św. Jan Paweł II i przede wszystkim Oscar Arnulfo Romero” – podkreślał ksiądz arcybiskup.

Według organizatorów na SDM w Panamie zapisało się ponad 100 tys. osób ze 156 krajów. Łącznie przybędzie blisko 500 biskupów, 380 będzie prowadziło katechezy w 25 językach.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj