fot. Mariusz​ Mazurkiewicz CSsR

„Z Kujaw do Panamy” – przygotowanie do ŚDM 2019

Młodzież województwa kujawsko-pomorskiego przygotowuje się wspólnie do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. Od 2017 r. patronem tej ziemi jest św. Jan Paweł II, inicjator ŚDM i orędownik w budowaniu wspólnej tożsamości i jedności całego regionu. Grupę tworzy 90 osób z diecezji bydgoskiej, włocławskiej oraz wspólnej grupy diecezji toruńskiej i redemptorystów, w większości mieszkańcy Kujaw i Pomorza.

Spotkania odbywają się pod hasłem „Z Kujaw do Panamy” i służą wzajemnemu poznaniu, integracji, duchowemu przygotowaniu, a przed wszystkim odkrywaniu jak św. Jan Paweł II i jego nauczanie mogą być inspiracją i wsparciem w umacnianiu jedności mieszkańców województwa. Młodzież i duszpasterze czynią także plany jak być dobrymi ambasadorami Ziemi Kujawsko-Pomorskiej w Panamie wobec młodzieży całego świata.

W dniach 18-19 maja 2018 r. część grupy spotkała się w Toruniu przy sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy (redemptoryści), by zapoznać się, dzielić świadectwem przeżycia poprzednich ŚDM w Krakowie w 2016 r. i wspólnie modlić o dobre przeżycie następnych w Panamie oraz ich piękne owoce. Osią spotkania były słowa Ewangelii o Zwiastowaniu Maryi, które powrócą do młodych w Panamie, ostatnie orędzie papieża Franciszka na ŚDM w 2017 r. (przeżywane w diecezjach w Niedzielę Palmową) oraz program formacyjny dla młodzieży „Oto ja” proponowany przez Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży w Polsce.

Grupa zwiedzała także Stare Miasto w Toruniu, modliła się w miejscowej katedrze oraz w nowym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Spotkanie zwieńczył wyjazd do Bydgoszczy na koncert ewangelizacyjny „Pełna łaski” w Artego Arenie, w związku z rozpoczęciem peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w tej diecezji. Nauczanie o Duchu Święty wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, a modlitwie towarzyszył zespół „Nie ma GO tu”.

Z inicjatywą ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem województwa wyszedł w 2016 r. sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a sprawa ta zyskała aprobatę biskupów diecezji należących do województwa. Jesienią 2016 r. ówczesny ordynariusz toruński ks. bp Andrzej Suski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa, na co udzielono zgody.

Na początku maja 2017 r. przedstawiciele sejmiku wspólnie z biskupem toruńskim wzięli udział w pielgrzymce dziękczynnej do Rzymu – podczas audiencji marszałek województwa Piotr Całbecki i ks. bp Andrzej Suski podziękowali Papieżowi Franciszkowi za ustanowienie patronatu.

Kolejne spotkania grupy „Z Kujaw do Panamy” zaplanowane są na jesień tego roku.

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Toruń/RIRM

drukuj