ŚDM: Zamknięty charakter wizyty Franciszka w Muzeum Auschwitz

Papież Franciszek odwiedzi były niemiecki obóz Auschwitz 29 lipca; jego wizyta będzie miała charakter zamknięty – podało we wtorek Muzeum Auschwitz. Tego dnia placówka będzie niedostępna dla odwiedzających.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że Ojciec Święty podczas wizyty spotka się z byłymi więźniami obozu, będzie się modlił przy tzw. Ścianie Straceń przy Bloku 11, w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego, a także przy pomniku ofiar w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Papież ma przyjechać do Oświęcimia ok. godz. 9.30 i będzie przebywać do południa.

„Wizyta papieża odbędzie się w dniu, w którym najprawdopodobniej przypada 75. rocznica apelu, podczas którego ojciec Kolbe ofiarował życie za Franciszka Gajowniczka, wybranego przez Niemców na śmierć głodową po ucieczce jednego z więźniów” – przypomina Muzeum.

Dokładna data apelu nie jest znana. Na śmierć skazano wówczas najprawdopodobniej 10 więźniów. Tego samego dnia Niemcy umieścili wszystkich w podziemiach bloku 11.

Między 20 a 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia Muzeum będzie dostępne jedynie dla pielgrzymów, którzy przyjadą na ŚDM do Krakowa i wyrażą chęć zwiedzenia byłego obozu rejestrując się na stronie internetowej mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/. Dotychczas zgłosiło się ponad 300 tys. osób.

Zdaniem dyrektora Muzeum Piotra Cywińskiego Auschwitz jest miejscem niezwykle ważnym, w którym młodzi mogą dowiedzieć się do czego dekady temu doprowadziła nienawiść, antysemityzm oraz pogarda dla człowieka i jego praw.

„Auschwitz jest także punktem odniesienia dla wielu uniwersalnych pojęć, przede wszystkim przestrzenią, w której można podjąć refleksję na temat indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności. Mam ogromną nadzieję, że dla setek tysięcy młodych ludzi, którzy przyjadą na ŚDM, aby zadawać ważne pytania i poszukiwać odpowiedzi na nie, przejście przez Miejsce Pamięci będzie nie tylko ważną lekcją historii, ale też wyjątkowym osobistym doświadczeniem” – powiedział Piotr Cywiński.

Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której położony jest były obóz, ks. bp Roman Pindel podkreślił, że Auschwitz stanowi miejsce wyjątkowej refleksji.

„Dla wielu ludzi stał się punktem zwrotnym w patrzeniu na świat, zwłaszcza w kontekście istniejącego w nim zła. Dla człowieka wierzącego to miejsce cierpienia i śmierci tysięcy osób woła jak krew Abla, zaś odpowiedzią na to wołanie jest modlitwa, refleksja i szukanie dróg pojednania i przezwyciężania nienawiści” – dodał ks. bp Roman Pindel.

Tak duża liczba pielgrzymów, która podczas ŚDM chce zobaczyć Muzeum, w praktyce uniemożliwia zwiedzanie wnętrz historycznych budynków w byłych Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Historię obozu przybliżą im wystawy plenerowe. Zostaną rozstawione w Muzeum w połowie lipca.

 „Pielgrzymi przejdą obok wszystkich najważniejszych miejsc, zarówno w Auschwitz I, jak i w Auschwitz II-Birkenau. Do nich należą obie bramy: <Arbeit mach frei> i <brama śmieci> oraz miejsca masowej zagłady. Jedynym ograniczeniem będzie brak możliwości wejścia do budynków” – powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.

Zwiedzający otrzymają także broszury skrótowo opisująco historię obozu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży – Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl