fot. pl.wikipedia.org

NIK zaczyna akcję edukacyjną nt. zanieczyszczenia powietrza

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest jednym z najpoważniejszych problemów, który dotyka społeczeństwo. Mając to na względzie Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła akcję edukacyjną wśród Polaków.

Polacy nie mają żelaznych płuc. Polacy zasługują na rzetelny system ostrzegania przed smogiem. To właśnie poprawa stanu jakości powietrza jest dla nich sprawą priorytetową.

Czy zanieczyszczenie powietrza w Polsce to problem czy fakenews? Problem i to ogromny. Spośród 50 miast w Europie – tych najbardziej zanieczyszczonych – 36 to miasta w Polsce – poinformował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego, przypomniał, że czas otworzyć oczy politykom, decydentom i społeczeństwu.

Polska od wielu lat pozostaje czerwoną wyspą na mapie Europy pod względem zanieczyszczania powietrza. Wdychamy toksyczny koktajl, który powoduje, że żyjemy krócej, gorzej – powiedział Adam Guła.

Na szczęście świadomość społeczeństwa na temat problemu, jakim jest smog stale rośnie. Trzeba pamiętać też o tym, że za zatrucie powietrza wielu Polaków płaci życiem.

– Rokrocznie umiera prawie 50 tysięcy Polek i Polaków, bo wdycha zanieczyszczone powietrze. Te liczby to dramaty tych, którzy umierają z powodu chorób wywołanych smogiem. Dramaty tych, którzy żegnają swoich bliskich – wskazał Krzysztof Kwiatkowski.

Oprócz cyklicznych raportów o stanie jakości powietrza i ocenach działań mających na celu poprawę jego stanu NIK podjęła współpracę z Bankiem Światowym, który zamierza rozszerzyć swą pomoc dla Polski w tej dziedzinie.  Jednym z elementu edukacji społeczeństwa jest specjalny film przygotowany w Izbie, który ma uświadomić widzom, jak zła jest jakość powietrza. NIK będzie też prezentować ustalenia i wyniki swoich kontroli na zbliżającym się Szczycie Klimatycznym  ONZ w Katowicach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj