Afera NIK – Jan Bury z trzema zarzutami

Jan Bury, podkarpacki baron Polskiego Stronnictwa Ludowego, po raz kolejny oskarżony w głośnej sprawie. Śledczy dysponują nagraniami, które jednoznacznie wskazały, że był on zamieszany w ustawianie konkursu na wiceprezesa delegatury Najwyższej Izby kontroli w Rzeszowie.

Buremu zostaną przedstawione trzy zarzuty dotyczące „nakłaniania wysokich rangą funkcjonariuszy publicznych do niezgodnego z prawem wpływania na wyniki kontroli na stanowiska szefa delegatury NIK w Rzeszowie i wpływania na wyniki kontroli prowadzonej przez NIK w jednej z podkarpackich gmin”.

– To postępowanie jest efektem wielomiesięcznego śledztwa, które wspólnie prowadzą Prokuratura Apelacyjna w Katowicach i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Prokuratorzy dysponują bardzo obszernym materiałem dowodowym – poinformował Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej.

Myślę, że jeszcze nie takich rzeczy o panu pośle Burym się dowiemy – komentuje sprawę Jarosław Gowin z Polski Razem.  Oburzenia sprawą nie kryje także Prawo i Sprawiedliwość.

– Wymienienie pana posła Burego – przewodniczącego KP PSL, szefa struktur PSL-u na Podkarpaciu – w kontekście kolejnej afery, zmusza nas do zwrócenia się do pana posła, żeby zachował się w tej sytuacji honorowo, nie tak, jak przy poprzednich aferach, i złożył deklarację, że rezygnuje z immunitetu poselskiego, żeby można było w sposób obiektywny przeprowadzić te dochodzenia, o które apeluje prokuratura – powiedział Andrzej Szlachta, poseł PiS.

Jednak poseł Bury w wydanym oświadczeniu, o zrzeczeniu się immunitetu nie wspomniał ani słowem.

„ (…) miałem i mam pełną świadomość niezależności Najwyższej Izby Kontroli. Nigdy nie miałem intencji by w tę niezależność ingerować. Mam też wrażenie, że od ponad dwóch lat CBA prowadzi wobec mnie bezpardonową akcję mającą na celu wyeliminowanie mnie z życia publicznego. Byłem i jestem osobą odpowiedzialną, mam czyste sumienie”– napisał Bury.

W lipcu ubiegłego roku agenci CBA na zlecenie prokuratury wszczęli postępowanie, którego celem miało być odnalezienie sztabki złota. Chodzi o łapówkę daną szefowi klubu PSL, w zamian za załatwienie sędziowskiej nominacji dla córek jednego z biznesmenów.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl