NIK: Naruszenia przepisów w dzierżawie gruntów przez parki narodowe
Najwyższa Izba Kontroli wykryła naruszenie przepisów dotyczących przetargów i ustawy o ochronie przyrody w sześciu z siedmiu kontrolowanych parków narodowych.
Najwyższa Izba Kontroli badała zarządzanie gruntami rolnymi Skarbu Państwa w siedmiu parkach narodowych. Ziemia zajmowała łącznie 22 tys. ha. Od 2015 do 2019 roku czynsze płacone za dzierżawę tej ziemi stanowiły niemal 48 mln zł.
– Stwierdziliśmy m.in. niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszenie jawności postępowania i zasad równego dostępu do udziału w przetargu. W jednym przypadku zawiadomiliśmy prokuraturę. Przetarg wygrały osoby dopuszczone do udziału mimo jednogłośnego sprzeciwu komisji przetargowej – powiedział Marian Banaś, prezes NIK.
Gospodarowanie gruntami rolnymi w parkach narodowych i krajobrazowych od wielu lat wywołuje kontrowersje. Kontrola NIK pokazuje nieprawidłowości związane z przetargami na dzierżawę. Szczegóły w raporcie: https://t.co/ZGMreBZrUn #KontrolaNIK pic.twitter.com/JNnzIcUkRV
— Najwyższa Izba Kontroli (NIK) (@NIKgovPL) May 25, 2021
W sprawie przetargu w Biebrzańskim Parku Narodowym Izba skierowała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a prokuratura wszczęła śledztwo. Przetarg wygrały dwie osoby, które nieprawidłowo wypełniły i złożyły formularz zgłoszeniowy. W rezultacie i tak podpisały umowę na dzierżawę gruntów, ponieważ komisja ostatecznie podjęła decyzję zgodną z wolą dyrektora parku. Członkom komisji prokuratura przedstawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków, a dyrektorowi parku – przekroczenia uprawnień. Najwyższa Izba Kontroli wykryła podobne nieprawidłowe postępowanie przy przetargach w sześciu z siedmiu kontrolowanych parków.
TV Trwam News