fot. pixabay.com

NBP: inflacja wróci do celu inflacyjnego w połowie 2025 roku

Narodowy Bank Polski szacuje, iż tegoroczna inflacja wyniesie niespełna 12 procent. W przyszłym roku jej wartość spadnie do nieco ponad 5 procent. Bank wskazuje na rozpoczynające się ożywienie gospodarcze.

Zakupy to wciąż spore wydatki, choć ceny rosną wolniej.

– Moim zdaniem drogo jest – mówił jeden z zapytanych mężczyzn.

– Nie oszukujmy się, teraz wszystko jest drogie – dodała kobieta.

– Na wiosnę na pewno były droższe owoce. W tej chwili jest sezon, to są tańsze troszeczkę – wskazał zapytany mężczyzna.

Szacunkowo inflacja w czerwcu wyniosła 11,5 procent rok do roku. Narodowy Bank Polski prognozuje dalszy spadek inflacji i tym samym wolniejszy wzrost cen. W tym roku inflacja wynieść ma średnio 11,9 procent.

W przyszłym roku ma to być nieco ponad 5 procent – podkreślił Jacek Kotłowski, analityk Narodowego Banku Polskiego.

– Proces dezinflacji staje się coraz szerszy – zaakcentował dr Jacek Kotłowski.

Na spadek inflacji wpływają spadki cen surowców energetycznych: ropy, węgla i gazu.

– Spadają szybko ceny energii, spadają napięcia w sieciach dostaw i to przenika do inflacji bazowej, szybciej do inflacji cen towarów, wolniej do inflacji cen usług – podkreślił analityk Narodowego Banku Polskiego.

Spadek inflacji to zjawisko ogólnoświatowe, jednak – jak wskazał Witold Grostal z NBP – zacieśnienie polityki monetarnej poprzez podwyżki stóp procentowych wpływa na wyniki wielu gospodarek.

– To jest czynnik, który prawdopodobnie będzie ograniczał koniunkturę globalną jeszcze przez kilka kwartałów – mówił Witold Grostal.

NBP mówi o rozpoczynającym się odbiciu gospodarczym w naszym kraju. Tegoroczne PKB wynieść ma 0,6 procent. W przyszłym roku ma to być 2,4 procent.

– Oczekujemy, że od drugiej połowy tego roku rozpocznie się ożywienie gospodarcze i będzie wzrost przyspieszał, chociaż skala ożywienia wzrostów oczekiwana w projekcji jest umiarkowana – rzekł Witold Grostal.

Na wzrost gospodarczy w latach 2024-2025 wpływać będą programy socjalne. Znaczenie ma niskie bezrobocie i wzrost przeciętnego wynagrodzenia. To ożywi konsumpcję, która nadal jest na niskim poziomie.

– Konsumpcja wyhamowała silnie, co prawdopodobnie związane jest z tym, że gospodarstwa domowe odbudowują oszczędności, które zredukowały w okresie pocovidowym – wskazał dr Jacek Kotłowski.

NBP wskazuje na wzrost liczby inwestycji, głównie w dużych firmach. Jak zaznaczył dr Bartłomiej Gabryś, ekonomista, to, czy prognozy NBP sprawdzą się, zależy od wzrostu inwestycji, a także eksportu netto.

– Tu jest kwestia tego czy kraje, z którymi mamy największą wymianę gospodarczą, będą się rozwijały mniej lub bardziej dynamicznie. Zatem tych składowych, które decydować będą o wysokości dynamiki PKB, jest sporo – podsumował dr Bartłomiej Gabryś.

Tegoroczna inflacja w wysokości prawie 12 procent wciąż będzie znacznie wyższa od celu inflacyjnego na poziomie około 3 procent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl