fot. PAP/Leszek Szymański

„Nasz Dziennik”: Budowanie narodowej dumy

W Warszawie 20 września odbędą się ogólnopolskie uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych. Jak wskazują organizatorzy, społeczne ogólnopolskie uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych to niepowtarzalna okazja, aby wspólnie oddać hołd tym, którzy w imię wolności stawiali czoła wrogom Ojczyzny oraz upowszechniać tradycję walk o niepodległość i suwerenność Polski.

– Celem uroczystości jest propagowanie ideałów Narodowych Sił Zbrojnych, czyli drugiej co do wielkości formacji wojskowej Polskiego Państwa Podziemnego – wyjaśnił Karol Wołek, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

– Jako Związek Żołnierzy NSZ upamiętniamy żołnierzy podziemnego Wojska Polskiego z wszystkich formacji obozu narodowego. Są to: Narodowa Organizacja Wojskowa, Związek Jaszczurczy, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Organizacja Wojskowa „Wilki”, Narodowo-Ludowa Organizacja Wojskowa i wiele, wiele innych. Tych formacji o proweniencji narodowej w Polskim Państwie Podziemnym było ponad 50 proc. liczebności. Upamiętniając NSZ, faktycznie upamiętniamy większość Polskiego Państwa Podziemnego – zaznaczył rozmówca.

Organizatorzy podkreślili, że żołnierzom NSZ „przyświecały jasne wartości: patriotyzm, świadomość narodowa i walka o dobro Ojczyzny”, dlatego wspólnym obowiązkiem Polaków jest przywracanie pamięci o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego, jak również dbanie o ideały, którymi oni się kierowali. Te uroczystości to szansa na przekazanie młodemu pokoleniu wartości narodowych.

„Chcemy, aby ideały narodowe kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a nasza polska tożsamość była godnie pielęgnowana przez kolejne generacje młodych Polaków” – zaakcentował Związek Żołnierzy NSZ.

Karol Wołek przypomniał, że to Związek był inicjatorem uchwalenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– To od nas wyszedł projekt ustawy wprowadzający nowe święto. Przesłaliśmy go do marszałka Sejmu, marszałka Senatu oraz Prezydenta RP. Naszą inicjatywę podchwycił urzędujący wówczas prezydent Lech Kaczyński, projekt Związku Żołnierzy NSZ trafił pod obrady Sejmu i został uchwalony – mówił prezes Związku Żołnierzy NSZ.

– Nie przypadkiem była to nasza inicjatywa, ponieważ najdłużej działającą formacją podziemnego Wojska Polskiego, która walczyła po II wojnie światowej z okupantem sowieckim, było Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, czyli faktycznie kontynuacja Narodowych Sił Zbrojnych – dodał.

Szkalująca kampania komunistów

Przypominanie i honorowanie żołnierzy podziemia jest również ważne w kontekście trwającej w okresie komunizmu kłamliwej propagandy oczerniającej żołnierzy walczących o niepodległą Polskę, która jest w dalszym ciągu przez niektórych podtrzymywana.

– Musimy być świadomi tego, że przez 45 lat okupacji sowieckiej funkcjonowała propaganda sowiecka tworzona na Kremlu lub na miejscu, której celem było zniekształcanie historii Polski, by w ten sposób uwiarygadniać okupację sowiecką jako rzekomo coś rodzimego – wskazał Karol Wołek.

Przypomniał, że zwalczano jednocześnie wszelkie nurty walczące o niepodległość Polski.

– Rodzimym nurtem był właśnie nurt obozu narodowego – całkowicie niezależny politycznie, ekonomicznie i ideologicznie. Reprezentował on tylko i wyłącznie polskie interesy, dlatego nie można się dziwić, że okupant sowiecki tak zajadle zwalczał nurt, który był nieprzejednany w kwestii niepodległości Polski – argumentował prezes Związku Żołnierzy NSZ.

Dodał, że Sejm RP – na 75-lecie Narodowych Sił Zbrojnych – uchwalił przez aklamację uchwałę rocznicową honorująca NSZ, doceniając wkład tej formacji w walkę o niepodległość Polski.

W rocznicowych uroczystościach w Warszawie wezmą udział weterani NSZ, AK, WiN, działacze opozycji antykomunistycznej, osoby represjonowane. Spodziewani są goście z całej Polski, w tym liczna – podobnie jak w poprzednich latach – młodzież z klas mundurowych.

Uroczystości rozpoczną się konferencją w Sejmie „Aktualność idei Narodowych Sił Zbrojnych” w środę 20 września o godz. 08.00. Po ceremonii wręczenia odznaczeń o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego. Następnie zaplanowano defiladę żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Organizatorzy poinformowali, że weźmie w niej udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski. Po nich mają przejść oddziały klas mundurowych wraz z uczestnikami uroczystości z biało-czerwoną flagą o długości 100 metrów.

„To wydarzenie będzie pełne symboliki i dumy narodowej. Przemarszem chcemy pokazać, że utożsamiamy się z tradycją Polskiego Państwa Podziemnego i okazujemy szacunek dla tradycji Wojska Polskiego” – zapewnili organizatorzy.

Patronat honorowy nad uroczystościami sprawuje prezydent Andrzej Duda. W komitecie honorowym uroczystości znaleźli się m.in. szef MSZ, Zbigniew Rau; minister kultury, prof. Piotr Gliński; minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg; minister rolnictwa, Robert Telus; minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński; minister sportu, Kamil Bortniczuk; szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk; prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Garnizonem Warszawa i Pułkiem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.

Zenon Baranowski/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl