fot. PAP/EPA

Ukraińskie władze zdymisjonowały sześciu wiceministrów obrony

Ukraiński rząd zdymisjonował sześciu wiceministrów obrony. Wcześniej do dymisji podał się szef resortu, Ołeksij Reznikow. Póki co nie ujawniono powodów tej decyzji.

Wojna na Ukrainie trwa już 573 dni. Na froncie wciąż toczą się zacięte walki. Niezmiennie trudna sytuacja panuje w okolicy Bachmutu, gdzie trwają działania kontrofensywne.

„W ubiegłym tygodniu ukraińskie siły wyzwoliły dwa kilometry kwadratowe terytorium pod Bachmutem w obwodzie donieckim i 5,2 km kwadratowego na kierunku południowym […]. Łącznie od początku ukraińskiej kontrofensywy pod Bachmutem wyzwolono 51 km kwadratowych terytorium, a na południu – już ponad 260 km kwadratowych” – poinformowała Hanna Malar, była wiceminister obrony Ukrainy.

Wraz z Hanną Malar odwołanych zostało pięciu pozostałych wiceministrów obrony. Póki co władze w Kijowie nie przekazały informacji o przyczynach podjętych kroków. Być może decyzja o odwołaniu ministrów ma związek z sytuacją na froncie.

– Uważam, że nasze ministerstwo obrony potrzebuje nowego podejścia i nowych form interakcji zarówno z wojskiem, jak i ogólnie ze społeczeństwem. Jesień to czas na wzmocnienie – akcentował Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Nieoficjalnie mówi się jednak o braku stanowczych działań w związku z korupcją w resorcie obrony, w tym z wystawianiem fałszywych orzeczeń o niezdolności do pełnienia służby wojskowej. Już w sierpniu z tego powodu prezydent Wołodymyr Zełenski podjął stanowcze kroki i odwołał szefów komisariatów wojskowych we wszystkich regionach Ukrainy.

Zdania na temat dymisji Ołeksija Reznikowa są podzielone.

– Uważam, że jest to rezygnacja w odpowiednim czasie. W mediach pojawiało się wiele doniesień mówiących o tym, że jego ministerstwo było uwikłane w korupcję w obszarze zamówień publicznych. Kiedy rozmawiał w telewizji lub w internecie, nie słyszałem od niego żadnych rozsądnych wyjaśnień – powiedział Dmytro Duginow, mieszkaniec Kijowa.

– Trudno cokolwiek oceniać, bo nie wiemy wielu rzeczy. Chociaż uważam, że to, co zrobił, było dla dobra Ukrainy – wskazał Oleksandr Labovkin z Kijowa.

– Uważam, że był dobrym ministrem obrony i doskonale wywiązał się ze swoich obowiązków – podsumowała Svitlana, mieszkanka Kijowa.

Ołeksij Reznikow pełnił funkcję ministra obrony przez 550 dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zastąpił go Rustem Umierow.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl