fot. PAP/Marcin Obara

Min. J. K. Ardanowski: Obowiązkiem państwa jest pomoc rodzinom na wsi w opiece nad seniorami

Obowiązkiem państwa jest pomoc rodzinom na wsi w opiece i zapewnieniu godnej starości swoim seniorom – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, na konferencji „Aktywna starość na obszarach wiejskich”, która rozpoczęła się w środę w Ołtarzewie.

„Interesuje mnie, w jaki sposób pomóc rodzinom na wsi w opiece i zapewnieniu godnej starości swoim seniorom” – rozpoczął dwudniową konferencję minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Podkreślił, że podstawowy obowiązek opieki nad seniorami spoczywa na rodzinie.

„Obok wychowania dzieci, to jeden z najważniejszych obowiązków, jakie spoczywają na nas wszystkich. Nie chcę szerzej komentować postępującego zjawiska >>wypychania<< ludzi starszych z domu. Możemy to tłumaczyć zabieganiem, pracą zawodową młodszych pokoleń. Nic ani nikt nie zwalnia z opieki nad rodzicami, dziadkami dorosłego człowieka. Zbyt łatwo i zbyt prosto usprawiedliwiamy lenistwo, wygodę, chęć korzystania z życia ludzi młodszych” – powiedział.

Dodał, że obowiązkiem państwa jest pomoc rodzinom w zorganizowaniu opieki i zapewnieniu godnego życia osobom starszym.

„Nie chodzi wyłącznie o opiekę zdrowotną, ale także o to, żeby osoby niepracujące już zawodowo mogły realizować swoje marzenia i aspiracje, wrócić do zainteresowań, które być może musieli z różnych względów odłożyć” – powiedział.

Zaznaczył, że na wsparcie ze strony państwa będą mogły liczyć podmioty i instytucje, które będą realizować ideę pomocy ludziom starszym.

Minister mówił także o działalności Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

„Uważamy, że jest systemem skutecznym, uwzględniającym specyfikę zawodu rolnika. Proszę, żeby podpowiedzieć, jak wykorzystać potencjał ubezpieczenia, struktury, część związaną z rehabilitacją, to wszystko, czym KRUS dysponuje” – powiedział.

Poprosił również o przedstawienie sugestii dotyczących obszaru doradztwa rolniczego w Polsce.

„Proszę o podpowiedź, jak bardziej je wykorzystać, by było kreatorem, podpowiadało, zachęcało, tłumaczyło, jak tworzyć podmioty, które będą opiekowały się ludźmi starszymi potrzebującymi pomocy i wsparcia” – powiedział.

„KRUS zapewnia to, że odchodzący na emeryturę rolnicy mogą być bardziej aktywni. A to dlatego, że dbamy o bezpieczeństwo – spadła wypadkowość o ponad 70 proc. od początku działalności Kasy – edukujemy rolników, zapewniamy rehabilitację w naszych centrach. Na obszarach wiejskich niezwykle ważna jest działalność prewencyjna, bo mamy do czynienia z dużą wypadkowością. Działalność prewencyjna sprawia, że nasi seniorzy będą zdrowsi. To są działania przyszłościowe, które są niezwykle ważne” – powiedziała Aleksandra Hadzik, prezes KRUS.

O problemach związanych z aktywizacją seniorów na obszarach wiejskich wypowiadali się przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych.

„Pracuję na terenie gminy Ostróda, jestem bardzo blisko problemów ludzi starszych. Uważam, że jednym z ważniejszych problemów jest izolacja osób starszych w społeczeństwie, które często czują się samotne i niepotrzebne” – powiedziała Zofia Stankiewicz z Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.

„Nie powinniśmy organizować wydarzeń tylko i wyłącznie dla ludzi starszych. Nie można ich izolować. Jeżeli mamy nauczyć szacunku dla osób starszych nasze dzieci i wnuki, to możemy to zrobić tylko poprzez wspólne działania. Na organizowane przez nas wydarzenia zapraszamy starszych, ludzi w sile wieku, młodzież i dzieci. W naszej wsi razem wyremontowaliśmy szkołę, w której obecnie prowadzimy działania. Jeśli organizujemy mecz na boisku, to zapraszamy wszystkich, a nie tylko młodzież. Uważamy, że tylko >>duża rodzina wiejska<< daje szansę na to, żeby seniorzy czuli się w niej potrzebni” – dodała.

Podczas konferencji przedstawiono najnowsze dane dotyczące sytuacji demograficznej na obszarach wiejskich wraz z charakterystyką populacji osób starszych.

„Dane demograficzne są jednoznaczne – będziemy się starzeć, coraz więcej w naszym społeczeństwie będzie ludzi w wieku podeszłym, chociaż granica aktywności się zmieni. Starzenie się polskiego społeczeństwa wynika m.in. z wydłużania się przeciętnego trwania życia. W końcu 2015 r. liczba Polaków wynosiła 38 milionów 400 tys., z czego 8,8 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej. W 2026 r. rozpocznie się dynamiczny wzrost liczby osób w wieku 80 lat i więcej, co będzie efektem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego. Pomiędzy rokiem 2026 a 2040 liczba osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się z 1,7 mln osób do 3,4 mln” – powiedziała Małgorzata Cierniak-Piotrowska, naczelnik Wydziału Statystyki Ludności i Analiz GUS.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl