fot. PAP/Tytus Żmijewski

Min. G. Ignaczak-Bandych o „Miasteczkach Zdrowia”: Okazało się, że zdrowie Polaków to narodowy temat i wyzwanie, a patronat prezydenta jest zwieńczeniem tych działań

Projekt „Miasteczek Zdrowia” zjednoczył Polaków, bo nie zjednoczył tylko podmioty publiczne na poziomie rządowym, które zaangażowały się w organizację „Miasteczek Zdrowia”, ale także jest ogromne zaangażowanie różnych samorządowców. Okazało się, że zdrowie Polaków to narodowy temat i wyzwanie, a patronat prezydenta jest zwieńczeniem tych działańpowiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Od soboty do niedzieli w Sochaczewie pojawi się „Miasteczko Zdrowia”, które realizuje założenia programu „Zdrowe Życie”.

To będzie już 16. lokalizacja „Miasteczka Zdrowia” w tym roku; miasteczka projektu pary prezydenckiej, który zrodził się przede wszystkim z rekomendacji ekspertów, dlatego że to oni wskazywali, iż poza licznymi inicjatywami związanymi ze zdrowiem Polaków takimi jak: Narodowa Strategia Onkologiczna czy Fundusz Medyczny, czy Centra 75plus, to profilaktyka jest jednym z najważniejszych działań, które władza publiczna powinna podjąć i dlatego jest ten projekt, który zjednoczył Polaków, bo nie zjednoczył tylko podmioty publiczne na poziomie rządowym, które zaangażowały się w organizację „Miasteczek Zdrowia”, ale także jest ogromne zaangażowanie różnych samorządowców. Okazało się, że zdrowie Polaków to narodowy temat i wyzwanie, a patronat prezydenta jest zwieńczeniem tych działań– zaznaczyła minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

Podkreśliła także, że „Miasteczka Zdrowia” spotkały się z ogromną przychylnością Polaków, co ogromnie cieszy ich twórców.

Zaryzykowałabym tezę, iż Polacy pokochali „Miasteczka Zdrowia” i że odpowiadają one na potrzeby, które są skumulowane po pandemii. Chciałabym zwrócić uwagę na to, że w ubiegłym roku w 12. lokalizacji zostało udzielonych 36 tys. porad medycznych, ale też okołomedycznych. Natomiast w tym roku padła absolutnie rekordowa frekwencja, bo już jest 64 tys. wykonanych usług, z czego połowa to jest 35 tys. badań. Mniej więcej 1/5 osób jest potem kierowana na dalszą diagnostykę, co oznacza, że ci którzy wykonali badania, upewnili się, że jest wszystko w porządku i to daje im pewien spokój, ale aż 20 proc. musi rozpocząć dalszą diagnostykę, a to oznacza, że nie zaniedbają sygnałów – wyjaśniła szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Dodała także, że „Miasteczka Zdrowia” to są różnego typu aktywności polskiej służby zdrowia, ale również podmiotów, które działają wokół medycyny.

– To wszystko kumuluje w sobie dużą moc, jeśli chodzi o wsparcie profilaktycznych zachowań Polaków i na to stawiamy – zaznaczyła.

Odkąd po raz pierwszy w Polskę ruszyły „Miasteczka Zdrowia”, rozszerzył się zakres ich usług.

Pojawiła się diagnostyka związana z radiologią, USG płuc i mammografia. Bardzo serdecznie zapraszam, zachęcamy panie, także panów, bo mammografia jest badaniem, które powinni wykonywać również mężczyźni, o czym nie wszyscy wiedzą. Mammobusy, które są w „Miasteczkach Zdrowia” są to busy wykonywujące badania prawie bezboleśnie, co jest bardzo istotne w zachęcaniu do wykonywania tych badań. To są również porady pulmonologa, niezwykle ważne w związku z czerniakiem porady dermatologa, który dokonuje oględzin znamion specjalnym urządzeniem i wskazuje ewentualnie dalszą konieczność diagnostyki. To także porady dietetyka – wymieniła minister.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP odniosła się do prezydenckiego projektu dot. powstania centrów zdrowia 75plus [czytaj więcej].

Jest to związane z licznymi pracami ekspertów pana prezydenta, którzy w Radzie ds. Ochrony Zdrowia pod kierunkiem pana prof. Piotra Czauderny pracowali przez wiele miesięcy razem z ekspertami Ministerstwa Zdrowia. Jest to trudna ustawa, dlatego że nakłada obowiązki zarówno na administrację rządową, czyli wojewodów, ale także samorządową, czyli starostów, a także i gminy. W tej ustawie przede wszystkim chodzi, żeby zmienić podejście do osób starszych i ich chorób (…). Ma to na celu skoordynowanie i synchronizowanie opieki nad osobami starszymi – wyjaśniła gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Grażyną Ignaczak-Bandych można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj