fot. Monika Bilska

MGMiŻŚ stawia na rozwój zapomnianej turystyki wodnej

Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej stawia na rozwój zapomnianej turystyki wodnej. W planach jest m.in. bezpośrednie połączenie Warszawy z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

Pierwszy etap inwestycji jest już gotowy. Nad Zalew Zegrzyński, ulubione miejsce wypoczynku Warszawiaków, można już dopłynąć ze stolicy.

– Ten pierwszy etap, który udało się teraz zrealizować, czyli udrożnienie Śluzy Żerańskiej, Kanału Żerańskiego tak, aby swobodnie można było żeglować, poruszać się do Zalewu Zegrzyńskiego, to pierwszy element i to chcieliśmy w zasadzie zrobić jak najszybciej, żeby jeszcze te wakacje wykorzystać, bo to przecież przede wszystkim turystyka i taka atrakcja turystyki wodnej – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Kolejnym etapem prac na Wiśle będzie umożliwienie podróży z Warszawy na Jeziora Mazurskie. W przyszłym roku ma nastąpić udrożnienie Narwi oraz Pisy.

– Bardzo chcielibyśmy udrożnić te wąskie gardła, które teraz blokują taki kontakt bezpośredni Warszawy z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Natomiast docelowo chcemy już przygotować tę drogę wodną w standardach. W takim wykonaniu permanentnego utrzymywania tej drogi wodnej – podkreślił Marek Gróbarczyk.

Jesienią polska delegacja uda się do Szanghaju, gdzie będzie gościł Dar Młodzieży. Polska jest gospodarzem sekretariatu 16+1 w zakresie gospodarki morskiej, gdzie jednym z elementów jest właśnie żegluga śródlądowa.

– Chcemy zorganizować dla całej szesnastki, czyli krajów Europy Środkowej i Wschodniej wchodzących w skład tego formatu właśnie spotkanie w Szanghaju pod kątem żeglugi śródlądowej i tych możliwości, które Chińczycy realizowali, bo jak oceniamy tak na wprost, to chyba mają w dniu dzisiejszym największe doświadczenie na świecie pod kątem tego typu inwestycji i przedsięwzięć – zaznaczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj