fot. twitter.com/SalvattiPl

MGMiŻŚ: we wtorek Dar Młodzieży dotrze na ŚDM w Panamie

Żaglowiec „Dar Młodzieży”, który od 20 maja 2018 r. opływa świat dookoła dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, we wtorek dotrze do Panamy, gdzie uczestnicy rejsu wezmą udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży – poinformowało MGMiŻŚ.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w czwartek PAP, w porcie Balboa Pier 6. załogę żaglowca powitają minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. Janusz Zarębski, przedstawiciele Polonii i laureaci Rejsu Niepodległości ze wszystkich dotychczasowych odcinków na trasie Daru Młodzieży.

Autorzy komunikatu poinformowali, że 23 stycznia odbędzie się wydarzenie religijne i artystyczne przygotowane przez Polskę w ramach 34. Światowych Dni Młodzieży „Polska dla Panamy – Rejsem Niepodległości z ojczyzny świętego Jana Pawła II”, którego kluczowym elementem będzie uroczysta Msza św. dziękczynna koncelebrowana przez polskich biskupów pod przewodnictwem prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka z udziałem pielgrzymów z Polski i świata. Dar Młodzieży będzie otwarty dla zwiedzających.

Z kolei 27 stycznia pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotka się z młodymi żeglarzami, którzy biorą udział w rejsie dookoła świata. Późnym wieczorem Dar Młodzieży wyruszy w dalszą podróż, przechodząc przez Kanał Panamski. Kolejnym portem, do którego zawinie fregata, będzie Kartagena w Kolumbii.

Dar Młodzieży wypłynął z Polski w maju 2018 r. w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Żaglowiec odwiedził już m.in. Kopenhagę, Tallin, Stavanger, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Singapur, Hongkong, Osakę i Los Angeles, a w drodze powrotnej ma odwiedzić m.in. Florydę i Londyn, by na koniec wrócić do portu w Gdyni. W rejs wypłynęło około tysiąca młodych ludzi. Część uczestników została wyłoniona w drodze konkursu, część to studenci szkół morskich.

Tematem przewodnim ŚDM w Panamie, które odbędą się 22-27 stycznia, są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Organizatorzy ŚDM w Panamie spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyć około 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata, a spotkanie będzie relacjonowane przez około 4 tys. dziennikarzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl