MGMiŻŚ apeluje do władz lokalnych o akceptacje decyzji o niższych stawkach za wodę

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zatrzymały nieuzasadnione podwyżki cen wody dla mieszkańców. W związku z tą decyzją niektóre samorządy wystąpiły na drogę sądową. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej apeluje do władz lokalnych o odstąpienie od skarg sądowych i akceptację decyzji o niższych stawkach za wodę.

Poniżej pełna treść komunikatu:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zatrzymały nieuzasadnione podwyżki cen wody dla mieszkańców. Niektóre samorządy w związku z taką decyzją wystąpiły na drogę sądową. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej apeluje do władz lokalnych o odstąpienie od skarg sądowych i akceptację decyzji o niższych stawkach za wodę.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie 17 września przedstawiciele Wód Polskich przekazali kolejne informacje dotyczące opłat za usługi wodociągowo-kanalizacyjne w Polsce. Podczas spotkania z dziennikarzami poinformowano, że 2294 taryf jest już taryfami ostatecznymi, ogłoszonymi i w większości przypadków już obowiązującymi. Najniższa stawka za m3 wody – 1,30 zł – została ustalona dla gminy Sanok, miejscowości Jurowce, a najwyższa – 57,34 zł – dla gminy Ślemień. Najniższa cena za m3 odprowadzanych ścieków obowiązuje natomiast w gminie Chorzele i wynosi 2,20 zł. Najwięcej za ścieki – 51,38 zł – płacą mieszkańcy gminy Ostroróg.

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy, a Wody Polskie pełnią funkcję regulatora tych cen.

Kierownictwo Wód Polskich przypomniało na raport Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że przed ustanowieniem regulatora cen za dostarczanie wody i odprowadzenia ścieków, nie istniał sprawny system kontroli dostawców tych usług, przez co mieszkańcy byli narażani na nieuzasadnione podwyżki cen wody.

Do Prezesa Wód Polskich, jako drugiej instancji w procesie taryfikacji, odwołały się 94 przedsiębiorstwa i gminy. 90 proc. z nich domaga się zachowania wyższych stawek.

Jedne z najwyższych cen za wodę i ścieki w Polsce skalkulowały przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z województwa zachodniopomorskiego. Stamtąd też wpłynęło ponad 30 proc. od decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. PGW Wody Polskie ujawniły przykłady nadużyć związanych z pobieraniem opłat za wodę i ścieki.

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne wszelkimi sposobami dążą do nawet kilkusetprocentowych podwyżek. Wynajmują w tym celu renomowane kancelarie prawne. Część spraw będzie rozstrzygana na drodze sądowej. W związku z tym Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej apeluje do władz samorządowych o zaniechanie wchodzenia w spór sądowy, którego celem ma być zatwierdzenie, wbrew decyzji rządowego regulatora, wyższych stawek za wodę dla mieszkańców.

PGW Wody Polskie informują, że jednym z małych zakładów, który świadczy usługi dla 300 osób i w którym pracują cztery osoby, pensja kierownika zakładu wynosi 17, 5 tys. zł. Cena za m3 wody jest wysoka, a gmina dopłaca do opłat ponoszonych przez mieszkańców kosztem wydatków na edukację, aby wypłacać tę wysoką pensję. W innym miejscu mały zakład świadczy usługę dla niewielu osób. W przyszłym roku taryfa znacząco wzrośnie, ze względu na fakt, że kierownik zakładu odchodzi na emeryturę i planuje wypłacić sobie wysoką odprawę. Złożą się na nią mieszkańcy, ponosząc wysokie opłaty za wodę i ścieki.

Z dniem 1 stycznia 2018 roku MGMiŻŚ przejęło dział administracji rządowej gospodarka wodna i powołało do życia nową instytucję Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które zarządza wszystkimi wodami w Polsce. Jednym z głównych zadań Wód Polskich jest ochrona mieszkańców przed nieuzasadnionym podwyżkami cen za dostarczania wody i odprowadzania ścieków i w konsekwencji przeciwdziałanie nieprawidłowościom, które miały miejsce w tym obszarze.

MGMiŻŚ/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl