Papież: Wolność człowieka jest wtedy, gdy Bóg to jego jedyny Pan

„Wolność człowieka rodzi się, gdy pozwala on, aby prawdziwy Bóg był jego jedynym Panem” – mówił dziś na audiencji generalnej Ojciec św. Franciszek. Dodał, że to pozwala zaakceptować własną kruchość i wyrzucić bożków z naszych serc.

Ojciec Święty kontynuował dziś rozważanie Dekalogu, pogłębiając temat bałwochwalstwa w nawiązaniu do złotego cielca, o którym mówi Księga Wyjścia.

Wydarzenie ma miejsce na pustyni, gdzie panuje brak perspektyw i niepewność, brakuje wody, jedzenia i schronienia. To obraz ludzkiego życia, które jest niepewne i nie ma żadnych nienaruszalnych zabezpieczeń – wskazał Papież Franciszek.

Złoty cielec – jak dodał Ojciec Święty – jest symbolem wszelkich pragnień dających złudzenie wolności.

– Wszystko rodzi się przede wszystkim z niemożności zaufania Bogu, pokładania w Nim naszego bezpieczeństwa, z niemożności pozwolenia, aby nadał On prawdziwą głębię pragnienia naszego ludzkiego serca, aby prowadził nas do tej głębi i pragnień serca. Zaufanie Bogu pomaga nam znosić słabość, niepewność, brak perspektyw. Bez prymatu Boga łatwo popadamy w bałwochwalstwo i zadowalamy się nędznym pocieszeniem – podkreślał Papież Franciszek.

Ojciec św. pozdrowił pielgrzymów zgromadzonych na audiencji; wśród nich byli Polacy.

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, w Chrystusie ogołoconym, pogardzanym objawia się oblicze prawdziwego Boga, chwała miłości, a nie błyskotliwa ułuda. W Jego ranach jest nasze zdrowie. Zawsze, a szczególnie wtedy, gdy pojawiają się trudności i brak perspektyw, pamiętajcie, że w Chrystusie nasza kruchość nie jest już przekleństwem, lecz miejscem spotkania z Ojcem i źródłem nowej mocy z wysoka. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy – powiedział Papież.

Transmisję z Watykanu nadała TV Trwam. Fragmentu audiencji można było wysłuchać również na antenie Radia Maryja.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl