Mec. J. Kwaśniewski o wyroku ws. Nergala: Szacunek dla religii jest standardem, którego wymagamy, a za jego naruszenie przewidziana jest kara

Adam Darski ps. Nergal został skazany za obrazę uczuć religijnych przez znieważenie obrazu Najświętszej Maryi Panny. Zdeklarowany satanista opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie zdeptanego i zniszczonego wizerunku Matki Bożej.

Najpierw prokuratura odmówiła zajęcia się sprawą. Po weryfikacji nastąpiła zmiana stanowiska i skierowano oskarżenia do Sądu Rejonowego Warszawa- Mokotów. Ten orzekł o winie, nakazał Nergalowi zapłacić 15 tys. zł grzywny oraz pokryć prawie 3,5 tys. zł kosztów sądowych.

Wygrany proces to sukces interwencji, jaką w tej sprawie podjęli prawnicy Instytutu Ordo Iuris oraz radny Dariusz Matecki.

Mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, powiedział, że choć to wyrok nakazowy i będzie dalsze postępowanie, to sprawa służy ochronie pokoju religijnego poprzez odrzucenie antyreligijnej nienawiści.

– Jest to wyrok nakazowy, więc w łatwy sposób może zostać zmieniony, co doprowadzi do zwykłego postępowania karnego w tej sprawie. Podejrzewam, że może do tego dojść i wtedy nasi prawnicy będą w tym uczestniczyć. Będziemy pilnować, żeby przepisy dotyczące uczuć religijnych były w Polsce przestrzegane tak, jak dzieje się to w większości krajów europejskich (…). Szacunek dla religii jest standardem, którego wymagamy, a za jego naruszenie przewidziana jest kara – poinformował prezes Instytutu.

Adwokat Nergala jeszcze dziś ma złożyć sprzeciw wobec wyroku, więc odbędzie się proces w tej sprawie.

Przypomnijmy, celebryta Adam Darski już wcześniej prowokował i dopuścił się m.in. profanacji Biblii, którą podarł publicznie podczas koncertu. Jednak wówczas nie został ukarany za obrazę uczuć religijnych.

RIRM

drukuj