fot. ordoiuris.pl

[TYLKO U NAS] Mec. J. Kwaśniewski o ustawie umożliwiającej sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19: Dostęp do danych o sytuacji zdrowotnej pracownika jest ograniczeniem jego wolności i wkroczeniem w sferę jego prywatności

Dostęp do danych o sytuacji zdrowotnej pracownika – w tym zaszczepienia przeciwko tej czy innej chorobie – jest ograniczeniem jego wolności i wkroczeniem w sferę jego prywatności. Konstytucja uzależnia dopuszczalność takich ograniczeń od tego, czy są one proporcjonalne i konieczne w demokratycznym państwie prawnym. Wprowadzenie tego typu regulacji wobec wszystkich pracodawców i wszystkich pracowników wydaje się przekraczać zasadę proporcjonalności. Być może zostanie to uznane za sprzeczne z Konstytucją RP i nadmierne ograniczające wolności obywatelskie – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Czesław Hoc, poseł PiS, pracuje nad przepisami wprowadzającymi de facto segregację sanitarną. Projekt opierać się będzie na 3 filarach. Do każdego z nich odniósł się mec. Jerzy Kwaśniewski.

https://twitter.com/czeslawhoc/status/1461820847610597376

– Dostęp do danych o sytuacji zdrowotnej pracownika – w tym zaszczepienia przeciwko tej czy innej chorobie – jest ograniczeniem jego wolności i wkroczeniem w sferę jego prywatności. Konstytucja uzależnia dopuszczalność takich ograniczeń od tego, czy są one proporcjonalne i konieczne w demokratycznym państwie prawnym. Wprowadzenie tego typu regulacji wobec wszystkich pracodawców i wszystkich pracowników wydaje się przekraczać zasadę proporcjonalności. Być może zostanie to uznane za sprzeczne z Konstytucją RP i nadmierne ograniczające wolności obywatelskie. Rozwiązanie właściwe dotyczyło wyłącznie newralgicznych obszarów gospodarki, w których fakt zaszczepienia jest krytycznie ważny dla zabezpieczenia zdrowia publicznego oraz pracowników i klientów. To wymagałoby odpowiednich analiz, a przede wszystkim jasnego naukowego przesądzenia, w jaki sposób szczepienia wpływają na przenoszenie wirusa i ewentualne stworzenie zagrożenia epidemicznego – wskazał prezes Instytutu Ordo Iuris.

Drugi filar propozycji posła Czesława Hoca mówi o tym, że szef podmiotu leczniczego będzie mógł „zdecydować o obowiązku zaszczepienia pracowników”. Jeśli pracownik nie będzie chciał się zaszczepić, pracodawca będzie mógł go zwolnić.

https://twitter.com/czeslawhoc/status/1461822405207334912

– Wydaje się, że to także jest przepis bardzo daleko idący, który za każdym razem będzie wymagał indywidualnej oceny, czy w przypadku konkretnych okoliczności obowiązek zaszczepienia gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa sanitarnego i zdrowia pacjentów np. w hospicjum. Generalne rozwiązanie dot. wszystkich pracodawców i pracowników może naruszać zasady konstytucyjne – oznajmił nasz rozmówca.

Trzeci filar przewiduje zwolnienie z restrykcji podmiotów, w których zaszczepią się wszyscy pracownicy.

https://twitter.com/czeslawhoc/status/1461821622915153925

– Rozwiązania, które dotyczą całego społeczeństwa i wszystkich przedsiębiorstw, nie dokonują rozróżnienia i nie zwracają uwagi, gdzie potrzebne jest zaostrzenie polityki sanitarnej. Takie przepisy mogą naruszać zarówno wolność gospodarczą, jak i zasady ochrony prywatności, zasady relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem oraz państwem a przedsiębiorstwem. Państwo powinno funkcjonować tam, gdzie pracodawca nie jest w stanie sam sobie poradzić, a to wymaga szczegółowych analiz, a nie rozwiązań masowych, w których pracodawcy będą ponosić odpowiedzialność zbiorową – podsumował mec. Jerzy Kwaśniewski.

Jakub Gronczakiewicz/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl