fot. PAP/Marcin Gadomski

M. Gróbarczyk: Zbudowanie osłony naukowej i dydaktycznej w obszarze offshorów to zadanie uczelni

Zbudowanie osłony naukowej i dydaktycznej w obszarze offshorów, których w Polsce, na Morzu Bałtyckim, jeszcze nie ma, to zadanie uczelni – powiedział w poniedziałek na Politechnice Koszalińskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej Marek Gróbarczyk uczestniczył w poniedziałek w odbywającym się w Politechnice Koszalińskiej posiedzeniu Rady Porozumienia „Nauka dla Morza”, w skład której wchodzą rektorzy ośmiu uczelni, sygnatariuszy Porozumienia podpisanego 22 listopada 2021 r. Jego formuła zakłada utworzenie Konsorcjum i pozwala na konsolidację działań na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Marek Gróbarczyk podczas konferencji prasowej podkreślił, że liczy na sfinalizowanie Porozumienia zainicjowanego przez pomorskie uczelnie i podpisanie przez nie umowy konsorcjalnej, ze względu – jak zaznaczył – na potrzebę i konieczność funkcjonowania nauki w obszarze offshorów.

„To niezwykle nowatorskie działanie, bo offshorów w Polsce, na Morzu Bałtyckim jeszcze nie ma. Zbudowanie osłony naukowej i dydaktycznej – te zadania mają nasze uczelnie” – powiedział Gróbarczyk.

Ocenił, że w Polsce w najbliższym czasie planowane są bardzo intensywne prace w obszarze offshoru.

Przypomniał, że zaledwie kilka tygodni temu opublikowane zostało ostatnie rozporządzenie, które rozpoczęło cały proces koncesyjny dla 11 lokalizacji znajdujących się na Morzu Bałtyckim dla morskich farm wiatrowych.

„To zadanie, które było nam (Ministerstwu Infrastruktury) zlecone, ma ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju energetyki wiatrowej” – mówił Gróbarczyk w kontekście wojny w Ukrainie i polityki energetycznej w Europie.

Poinformował, że proces przyznawania koncesji potrwa do końca roku. Zaznaczył, że „jest on bardzo trudny”, bo na każdą lokalizację jest ok. 14 wniosków od firm zainteresowanych realizacją offshoru. Jako ciekawostkę podał, że jeden z wniosków pochodzi z Lichtensteinu.

Wiceminister infrastruktury przekazał, że zgodnie z podpisanymi zobowiązaniami, pierwsze wieże na Bałtyku staną ok. 2025 r. Kolejne, po przyznanych w br. koncesjach, powinny zostać uruchomione między 2028 a 2030 r.

„Istotne jest to, by kontynuować ten proces, dlatego już podjęliśmy decyzję o kolejnej nowelizacji planu przestrzennego zagospodarowania wód morskich i chcemy kontynuować proces przyznawania koncesji” – zaznaczył Gróbarczyk.

Przewodniczący Porozumienia „Nauka dla Morza”, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde ocenił, że „takiej szansy dla Pomorza, jak budowa farm wiatrowych, w sensie gospodarczego przesunięcia inwestycji, nigdy nie było”.

„Patrzymy na to z wielkim optymizmem” – mówił rektor PG.

Podkreślił, że rolą uczelni skupionych wokół Porozumienia jest zapewnienie w miarę możliwości tzw. transferu wiedzy do firm, do otoczenia społeczno-gospodarczego.

„To są nowe tematy. Wiele kompetencji jeszcze musimy wytworzyć. Natomiast główny punkt jest taki by zsynchronizować działania. Porozumienie a teraz Konsorcjum powstaje po to, abyśmy mogli wspólnie się ułożyć, wspólnie znaleźć odpowiednie kierunki i wypracować najważniejsze elementy. By móc służyć wspólnie na rzecz firm w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej” – zaznaczył prof. dr hab. inż. Wilde.

Dodał przy tym, że istotne jest również to, by jak najwięcej kompetencji i prac wykonywały polskie firmy.

„To jest nasz cel” – mówił.

Zaznaczył, że już obecnie studia podyplomowe na PG w morskiej energetyce wiatrowej cieszą się niezwykłym powodzeniem. Podkreślił, że sprawy związane z kształceniem, wprowadzaniem nowych kierunków przez uczelnie współpracujące w ramach Porozumienia, są „obecnie procedowane”.

„My nie jesteśmy dla siebie konkurencją, łączymy potencjały, tak żeby tworzyć razem rozwój gospodarki polskiej a szczególnie gospodarki morskiej” – zaznaczyła rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.

Porozumienie „Nauka dla Morza” zostało podpisane przez rektorów ośmiu pomorskich uczelni podczas ubiegłorocznego Konwentu Morskiego na Politechnice Gdańskiej.Przystąpiły do niego: Akademia Morska w Szczecinie, Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni, Politechnika Koszalińska oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl