fot. PAP/Krzysztof Świderski

M. Gróbarczyk: podjęliśmy decyzję o przebudowaniu wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim

Podjęliśmy decyzję o przebudowaniu wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. W założeniach jest pogłębienie kanału, budowa śluzy, systemu spiętrzającego oraz zabezpieczenia antypowodziowego – powiedział w Mielnie minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

„Już dziś mogę zakomunikować, że jednoznacznie podjęliśmy decyzję, że te wrota będą przebudowywane” – powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy wrotach sztormowych w Mielnie minister Gróbarczyk.

Zaznaczył, że w założeniach jest budowa śluzy, systemu spiętrzającego, pogłębienie kanału do trzech metrów, by mogły nim przepływać jednostki 20-25-metrowe oraz budowa wałów w południowej części jeziora.

Marek Gróbarczyk podkreślił, że nawet nie czekając na wyniki wyborów, po konsultacjach społecznych, które mają się zakończyć do 5 października, „ogłaszamy przetarg na nowy projekt przebudowy urządzeń wodnych. Myślę, że w ciągu roku, dwóch lat, będzie to wymagało oczywiście raportu oddziaływania na środowisko, będziemy w stanie przebudować i wprowadzić tu należyty stan”.

Minister poinformował, że koszt planowanej inwestycji powinien zamknąć się w granicach 20 mln zł.

Inwestycję na kanale jamneńskim w gminie Mielno w 2013 r. zrealizował likwidowany Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. W styczniu 2018 r. to PGW Wody Polskie przejęło nadzór nad urządzeniami i wodami w Polsce.

W maju wizytujący obiekt prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca określił tę budowlę jako tę, która została wykonana „wbrew wszelkim regułom hydrotechniki”, powiedział o niej, że to „potworek hydrotechniczny”. Dodał, że wrota sztormowe mają tylko jedną funkcję – przeciwpowodziową, nie są poddane jakiejkolwiek kontroli, nie można ich regulować. Dochodzi do „ucieczki wody z jeziora”, problemu z przepływem ryb, degradacji jeziora.

PAP/RIRM

drukuj