Nowy projekt budowy kanału żeglugowego

W Elblągu został dziś zaprezentowany projekt budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W prezentacji wzięli udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Mierzeję ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Plany zakładają, że będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości.

Kanał ma umożliwić wpływanie do Morskiego Portu Elbląg jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Koszt programu oszacowano na 880 mln zł.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powiedział, że aspekt geopolityczny to najważniejszy argument na rzecz budowy kanału.

– Aspekt, który jest niezwykle ważny dla naszego kraju, to wschodnia granica Unii Europejskiej, granica NATO, która jest w stu procentach kontrolowana przez stronę rosyjską. To rzecz niedopuszczalna, żeby bezpieczeństwo było w taki sposób zagrożone i to jest nasz główny argument, który przedstawiamy Unii Europejskiej, który znajduje w pełni zrozumienie jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludności, a przede wszystkim granicy Polski i Unii Europejskiej. Ten projekt będzie wykonany zgodnie z prawem unijnym, w stu procentach w porozumieniu z Komisją Europejską, a przede wszystkim ze wszystkimi normami  środowiskowymi wyjaśnił Marek Gróbarczyk.

Dzisiaj wracamy do przedsięwzięcia niezwykle ważnego zarówno z punktu widzenia Elbląga jak i całego kraju – mówił prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

– Przedsięwzięcia, w które wpisuje się szerszy obraz, szerszy projekt naszej polityki społecznej i gospodarczej. Zawsze mówiliśmy, odnoszę to do Prawa i Sprawiedliwości, że Polacy powinni mieć równe szanse niezależnie od tego, gdzie się urodzili, gdzie żyją, że trzeba prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju. Ta polityka zrównoważonego rozwoju to nie tylko słowa, nawet nie tylko dystrybucja środków publicznych, w tym środków europejskich, ale także pewne konkretne projekty. I ten projekt w tę politykę, w szczególności w tej obecnej wersji, która jest nazywana planem Morawieckiego, doskonale się wpisuje – podkreślił Jarosław Kaczyński.

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, szczególnie władze Elbląga. Jest to także realizacja jednej ze sztandarowych obietnic wyborczych PiS.


RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl