L. Kochanowicz-Mańk: geotermia w Toruniu posiada ogromne zasoby złóż wód

Największym atutem geotermii w Toruniu są ogromne zasoby złóż wód geotermalnych – podkreśliła Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, podczas seminarium nt. energii cieplnej i elektrycznej w Toruniu.

Jak mówiła źródła te to ponad 320 metrów sześciennych na godzinę wody o temp. 62 st. Zasoby są niczym nieograniczone, można je eksploatować przez bardzo wiele lat.

Dla miasta źródła geotermalne to możliwość ograniczenia emisji CO2 i obniżenia kosztów energii cieplnej.

Jednak, jak wskazała dyr. Lidia Kochanowicz-Mańk, jest wiele problemów z przyłączeniem tego typu źródła ciepła do istniejącego systemu ciepłowniczego.

Od 2009 roku Fundacja prowadzi rozmowy z firmą eDF, która jest właścicielem sieci przesyłowej i stawia wiele trudnych do spełnienia warunków.

– Ten, który jest  wytwórcą ciepła jednocześnie posiada sieć przesyłową tak, jak to jest w Toruniu. Może stawiać bardzo wiele barier na to, żeby takie przyłączenie dokonać. Może wskazać bardzo odległe przyłączenia, co już nie będzie opłacalne, bo trzeba wybudować 10 lub 14 km linii przesyłowych. Może prosić o wykonanie i podanie analizy oddziaływania źródła odnawianego na sieć ciepłowniczą, czego np. geotermia Toruń nie może wykonać, ponieważ wiedzę i wsad, żeby taki wykonać ma ten kto ma sieć czyli firma eDF, więc tutaj są ogromne bariery, żeby przyłączyć takie źródło ciepła do istniejącego systemu ciepłowniczego – podkreśliła dyr. Lidia Kochanowicz-Mańk.

Toruńska geotermia została zaprezentowana podczas szczytu klimatycznego w Paryżu jako sukces na skalę światową.


RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl