Saragossa: święto patronalne Matki Bożej Pilar

Saragossa uroczyści obchodzi dzisiaj święto patronalne Matki Bożej Pilar. 12 października to również „Día de la Hispanidad”, czyli Dzień Hiszpańskości. Upamiętnia on odkrycie Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r.

Zgodnie z tradycją św. Jakub Apostoł miał głosić ewangelię w regionie Saragossy. Efekty były jednak marne. Zniechęcony postanowił wrócić do Jerozolimy. Wówczas ukazała mu się Matka Boża na słupie, po hiszpańsku „pilar”, i dodała otuchy, aby się nie poddawał. Ten słup zachowuje się do dzisiaj w Bazylice Matki Bożej w Saragossie.

Kult Matki Bożej Pilar bardzo szybko rozszerzył się na Aragonię i Hiszpanię. 12 października 1492 r. Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Matka Boże Pilar została patronką wielu miejscowości w Nowym Świecie. Z biegiem czasu 12 października stał świętem narodowym Hiszpanii oraz Dniem Hiszpańskości, który pod różnymi nazwami jest obchodzony w Ameryce Łacińskiej.

„Saragossa jest miastem maryjnym. Kult Matki Bożej Pilar zachęca nas do życia bardziej ludzkiego I ewangelicznego. Maryja nie pozwala, aby nas opanował lęk i brak nadziei. Wręcz przeciwnie – zachęca nas, abyśmy budowali świat w pokoju, bardziej sprawiedliwy, braterski i solidarny” – napisał w okolicznościowym liście ks. abp Vicente Jiménez.

Warto przypomnieć, że patronką Hiszpanii jest Matka Boża Niepokalanie Poczęta, czyli „Inmaculada”.

o. Marek Raczkiewicz CSsR z Madrytu

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl