fot. pixabay.com

Niemal 100 nielegalnych imigrantów wpław dotarło z Maroka do hiszpańskiej Ceuty

Hiszpańska żandarmeria (Guardia Civil) zatrzymała blisko 100 imigrantów, którzy w nielegalny sposób dotarli w niedzielę do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. Nielegalni przybysze dostali się na terytorium Hiszpanii, płynąc wpław z Maroka.

Według hiszpańskich służb wśród pochodzących z Maroka nielegalnych przybyszów było kilkudziesięciu nieletnich w wieku 12-14 lat.

Z informacji żandarmerii wynika, że intruzi wykorzystali pochmurną i mglistą pogodę, aby podjąć próbę dostania się wpław do wybrzeża Ceuty, wyruszając z jednej z marokańskich plaż.

W ocenie hiszpańskich służb grupa ta była największą w ostatnich latach. Wcześniej żandarmeria notowała jedynie przypadki pojedynczych śmiałków pokonujących kilkusetmetrowy dystans z marokańskiego wybrzeża do Ceuty.

Przedstawiciel hiszpańskiej żandarmerii potwierdził, że od dłuższego czasu rejon plaż po stronie Maroka nie jest pilnowany przez tamtejszą policję.

Dziś rano Guardia Civil potwierdziła też zatrzymanie około 60 obywateli Maroka, którzy podjęli nieudaną próbę przeskoczenia płotów granicznych w drugiej hiszpańskiej enklawie w Afryce Północnej – Melilli.

PAP

drukuj