Toruń świętuje

Święto Miasta obchodzone 24 czerwca, w dniu świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia, tym roku rozpoczyna się 21 czerwca plenerowymi koncertami w przestrzeni Starówki. W ciągu czterech dni odbędzie się kilkanaście imprez artystycznych, edukacyjnych i plenerowych.
Patronat świętego Jana nad Toruniem sięga czasów założenia miasta w XIII wieku i wybudowania w nim pierwszej świątyni – kościoła św. Jana. Dziś kościół ten jest toruńską katedrą pw. św. Janów (Chrzciciela i Ewangelisty), czyli pierwszym kościołem diecezji toruńskiej. Cechą charakterystyczną święta jest jego wiślany charakter – większość imprez odbywa się na Bulwarze Filadelfijskim i na Błoniach Nadwiślańskich.

 
– Tegoroczny program Święta Miasta jest bardzo różnorodny – mówi Maja Bakker z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która koordynuje cykl imprez. – Na Błoniach Nadwiślańskich odbędzie się Piknik Żeglarski i uroczyste otwarcie Regat
Żeglarskich 2012 Toruń-Bydgoszcz przez Prezydenta Miasta Torunia. Bardzo interesująco zapowiada się piątkowy, plenerowy koncert inauguracyjny XVI  Międzynarodowego Festiwalu „Europa-Toruń. Muzyka i Architektura”, podczas którego wystąpi wybitny skrzypek jazzowy Michał Urbaniak. W sobotę, 23 czerwca warto wybrać się na rodzinny festyn, by bawić się przy energetycznych rytmach zespołu Future Folk, który łączy muzykę elektroniczną z góralszczyzną. Gwiazdą muzycznego trio jest Stanisław Karpiel-Bułecka.
W sobotnie przedpołudnie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci – na Rynku Staromiejskim będzie można wziąć udział w zabawach grawitacyjnych oraz eksperymentach z bańkami i wodą przeprowadzonymi przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” zaprezentuje m.in. widowisko baletowe, a Teatr „Baj Pomorski” przybliży znaną bajkę o „Szewczyku Dratewce”. Wyjątkowo zapowiada się impreza plenerowa „Solarium Kopernika” przygotowana przez toruńskie Planetarium. Płyta fontanny Cosmopolis stanie się miejscem astronomicznej zabawy – dzięki ustawionym na skwerze teleskopom będzie można poznać bliżej Słońce, a repliki przyrządów Kopernika pozwolą powtórzyć obserwacje i pomiary dokonane przez astronoma. Wydarzenie będzie połączone z uroczystym nadaniem skwerowi imienia Lucjana Broniewicza, załozyciela i wieloletniego dyrektora toruńskiego Planetarium.
Wyjątkowym punktem programu Święta Miasta będzie odsłonięcie kolejnych mosiężnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Pomysł uhonorowania najsłynniejszych torunian autografami w chodnikowych tablicach nawiązuje do przedwojennej tradycji wykonywania zdjęć znanym mieszkańcom miasta w tym samym miejscu – przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim.
– W tym roku do Piernikowej Alei Gwiazd dołączą „katarzynki” Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza, projektantów Stadionu Narodowego oraz związanego z Toruniem kompozytora Piotra Mossa – mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Uroczyste odsłonięcie tablic poprzedzi otwarty dla publiczności Koncert Kompozytorski Piotra Mossa z udziałem uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, który odbędzie się w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Niedzielny wieczór zakończy plenerowy występ zespołu Sofa na Rynku Staromiejskim.

 

Sylwia Derengowska
Referat Informacji
Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji

drukuj