fot. PAP/Zbigniew Meissner

[TYLKO U NAS] B. Hutek o katastrofach w polskich kopalniach: Dzisiaj wypada się modlić za tych, którzy zginęli i są jeszcze pod ziemią

Musi być powołana komisja przez Wyższy Urząd Górniczy. Pan premier zapowiedział kontrole. Dzisiaj wypada się tylko modlić za tych, co zginęli i są jeszcze pod ziemią – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący Sekretariatu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, odnosząc się do sytuacji po wybuchach w kopalniach „Pniówek” oraz „Zofiówka”.

W ostatnich dniach w Kopalni Węgla Kamiennego „Pniówek”, a następnie w kopalni „Zofiówka”  doszło do wybuchu i zapalenia metanu. Przewodniczący górniczej „Solidarności” wskazał, że premier RP, Mateusz Morawiecki, zapowiedział kontrole w kopalniach.

 

– Czy tam był jakiś czynnik ludzki? Tego na pewno nikt nie będzie komentował. Musi być powołana komisja przez Wyższy Urząd Górniczy. Pan premier zapowiedział kontrole. Dzisiaj wypada się tylko modlić za tych, co zginęli i są jeszcze pod ziemią – podkreślił Bogusław Hutek.

 

Gość Radia Maryja skomentował również sytuację polskiego górnictwa. Wskazał, że będą odbywać się rozmowy, aby wrócić do większego wydobycia węgla kamiennego.

 

– Już nie mówię o zwykłych elektrowniach, ale o nowoczesnych elektrowniach, nowoczesnych systemach spalania, wyłapywania dwutlenku węgla. […] Jednak gdy słyszymy niektóre wypowiedzi Timmermansa i innych polityków europejskich, to wychodzi na to, iż oni uznali, że wojna na Ukrainie jest szansą do przyspieszenia OZE, które pozwoli jeszcze szybciej odejść od węgla. To jest błędne koło. Dla mnie jest to czysta głupota, bo OZE nie jest stabilnym źródłem energii – powiedział.

 

Bogusław Hutek wskazał, że pojawia się również problem, aby uzyskać kredyty na rozwój przemysłu górniczego. Dodał, że występuje kłopot z ubezpieczeniem majątku.

– Bank europejski nakazał, by wszystkie banki krajowe w Polsce nie inwestowały w to, co się nazywa „czarne”.  […] Mamy również problem, aby ubezpieczyć nasz majątek (czyli te wszystkie wyrobiska) u polskich ubezpieczycieli. Oni nie chcą ubezpieczać tego, co jest „czarne”. Dla mnie jest to niezrozumiałe, bo takie firmy jak PZU, czy inne, chętnie biorą pieniądze od pracowników za ubezpieczenia indywidualne, natomiast nie chcą ubezpieczyć nam sprzętu – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Przewodniczący górniczej „Solidarności” podkreślił, że inwestycja rozbudowy kopalń i zwiększenia wydobycia kopalń jest o wiele tańsza niż budowa wiatraków na morzu.

– Chcemy zainwestować w pierwszym etapie 60 mld złotych w budowę wiatraków na morzu. Docelowo to ma być 100, a niektórzy mówią o 200 mld złotych inwestycji. […] Jak policzyłem, to zainwestowanie w kopalnie wyniosłoby 12-15 mld złotych, żeby zwiększyć wydobycie, pogłębić szyby i dojść do tych złóż. To by trwało sześć, może osiem lat. Natomiast to są nieporównywalne pieniądze do tych, które wydajemy gdzie indziej. […] Jeżeli całkowicie mamy odejść od węgla rosyjskiego, to ten węgiel musi się skądś pojawić – zaznaczył Bogusław Hutek.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Bogusława Hutka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj