KRRiT nakłada 50 tys. zł kary na TV Trwam

KRRiT po raz kolejny w tym roku nakłada karę na katolickie media. Przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak nałożył na Fundację „Lux Veritatis” nadawcę TV Trwam karę w wysokości 50 tys. zł za – jak to stwierdzono – propagowanie działań sprzecznych z prawem. 

Kara dotyczy relacji z Marszu Niepodległości w Warszawie z 11 listopada 2013 roku. KRRiT w komunikacie sugeruje, że prowadzący audycję,  i jego gość popierali niszczenie kojarzonej ze środowiskiem LGBT „Tęczy” na Placu Zbawiciela.

Uzasadniając swoją skandaliczną decyzję rada stwierdza,  że: audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, nie mogą też zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminacji.

Decyzja KRRiT w tej sprawie jest kuriozalna; to kolejny wyraz represji wobec niezależnej TV Trwam – powiedział dr Krzysztof Kawęcki. Historyk, który był gościem audycji stwierdził, że stanowisko rady jest nieuprawnione.

– Jak można było nawoływać do palenia „Tęczy”, która, jak było widać, już się paliła? Kuriozalne jest stwierdzenie KRRiT, że pokazanie przez TV Trwam płonącej „Tęczy” na pl. Zbawiciela w Warszawie, w trakcie relacji z Marszu Niepodległości „mogło wywołać wrażenie” (tak jest to sformułowane) aprobowania takich zachowań – zarówno przez prowadzącego audycję, jak i jego gościa. Jest to stwierdzenie absolutnie subiektywne i oczywiście nieprawdziwe. Można powiedzieć, że KRRiT chce zastąpić sąd – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki. 

Już zapomnieliśmy o istnieniu KRRiT, tymczasem znów daje ona o sobie znać. Razi nas jednak jej nowy zapał i nadgorliwość – mówiła dr Hanna Karp, medioznawca.

 – Zapewne jest możliwość sięgnięcia do tych materiałów sprzed roku, kiedy na antenie relacjonowano tamte chwile. Trudno byłoby się dopatrzeć tego co sugeruje KRRiT – do jakiegoś podżegania, niszczenia dobra wspólnego. Wszyscy jesteśmy znów niejako zaskoczeni znakiem życia KRRiT. Być może nowe siły, nowe zapały wraz z nowym rządem. Dzisiaj przecież jest expose premier Kopacz, być może chodzi o jakiś nowy sygnał w stronę premier – powiedziała dr Hanna Karp.

Fundacja Lux Veritatis zapowiedziała, że odwoła się od decyzji KRRiT.

Na początku tego roku KRRiT nałożyła 30 tys. zł kary na Radio Maryja za, jak to napisano, emisję ukrytego przekazu handlowego.

Urzędnicy KRRiT stwierdzili, że ukrytym przekazem jest informacja o zjeździe absolwentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej podana na antenie Radia przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja.

 

 

* * * 

Relacja z Marszu Niepodległości w Warszawie (11/11/2013)

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl