Normalizuje się sytuacja po strajku pilotów Lufthansy 

Po zakończeniu 15-godzinnego strajku pilotów Lufthansy sytuacja na lotnisku we Frankfurcie nad Menem powróciła w środę do normy. – Dzięki planowi awaryjnemu powinniśmy bez problemów przestawić się na normalne funkcjonowanie – powiedziała rzecznik linii.

W walce o zachowanie przywilejów emerytalnych piloci największego niemieckiego przewoźnika przerwali pracę we wtorek w godzinach 8.00-23.00. Zorganizowana przez związek zawodowy Cockpit akcja objęła międzykontynentalne połączenia z największego portu lotniczego w Niemczech.

Lufthansa odwołała 25 lotów z Frankfurtu, głównie do Ameryki Północnej. Podobna liczba samolotów nie przyleciała z portów na innych kontynentach do Frankfurtu. Około 20 tys. pasażerów nie odleciało w przewidzianym czasie lub musiało całkowicie zrezygnować z usług Lufthansy.

Liniom lotniczym udało się zapobiec paraliżowi lotów. Dzięki pilotom, którzy dobrowolnie zgłosili się do pracy, Lufthansa zrealizowała 32 połączenia.

Strajk był piątą w tym roku akcją protestacyjną związku zawodowego Cockpit reprezentującego 5,4 tys. pilotów Lufthansy. Obie strony sporu oskarżają się wzajemnie o brak gotowości do kompromisu. Ostatnia tura negocjacji zakończyła się w zeszłym tygodniu niepowodzeniem. Cockpit grozi kolejnymi strajkami.

Bettina Volkens z zarządu Lufthansy powiedziała w środę dziennikowi „Bild”, że postępowanie związkowców „nie ma nic wspólnego z poważnym traktowaniem zasady partnerstwa między pracodawcami a pracownikami”. „Uważamy, że rozmowy powinny rozpocząć się natychmiast” – dodała.

Podłożem trwającego od kwietnia konfliktu jest spór o wcześniejsze emerytury. Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają korzystać przeciętnie w wieku 59 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg do średnio 61 lat.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl