fot. PAP/EPA

Konflikt na linii Izrael-Palestyna

Rośnie liczba ofiar konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Izrael utworzył nadzwyczajny rząd jedności narodowej. W drodze do tego kraju jest szef amerykańskiej dyplomacji, Antony Blinken.

Pomiędzy Izraelem a bojownikami Hamasu cały czas trwa wymiana ognia. Po obu stronach konfliktu łączna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 2 200 osób.

W Strefie Gazy szpitale są przepełnione, brakuje podstawowych produktów niezbędnych do życia.

– W domu jest 50 osób bez jedzenia, picia, wody i prądu. Nie wiem, jak zapewnimy żywność naszym dzieciom. Szukam tu, pod gruzami, resztek soczewicy i ryżu – podkreślał jeden z mieszkańców Strefy Gazy.

Wiele budynków zostało doszczętnie zniszczonych przez armię Izraela.

– Staliśmy się bezdomni i nie mamy nic poza ubraniami, które nosimy – akcentował mężczyzna mieszkający w Strefie Gazy.

W Izraelu utworzony został nadzwyczajny rząd jedności narodowej. W jego składzie jest również opozycja.

– Walczymy z okrutnym wrogiem, gorszym niż ISIS. Widzieliśmy dziewczęta i chłopców, którzy zostali postrzeleni w głowę. Mężczyzn i kobiety spalono żywcem, młode kobiety zgwałcono, bojownikom obcięto głowy – mówił Benjamin Netanjahu, premier Izraela.

Minister obrony Izraela zapowiedział, że nie ustaną działania odwetowe.

– Zetrzemy z powierzchni ziemi rzecz zwaną Hamasem. Przestanie ona istnieć – powiedział Yoav Gallant.

Hamas przetrzymuje zakładników. Ich rodziny nie wiedzą, co się z nimi dzieje.

– Pięć dni temu, około godziny 09.00 rano, straciliśmy połączenie z moją rodziną – oznajmiła jedna z mieszkanek Izraela.

Wszystko wskazuje na to, że wśród przetrzymywanych są również obywatele Stanów Zjednoczonych. Jak poinformował rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA, John Kirby, administracja współpracuje z Izraelem i innymi partnerami w regionie, by ustalić miejsce pobytu tych ludzi i doprowadzić do ich uwolnienia.

– Są też kraje jak Katar, które mają otwarte linie komunikacji z Hamasem. Oczywiście zarzucamy sieć, jak można się było tego spodziewać – wskazał John Kirby.

Stany Zjednoczone wspierają Izrael i zapewniają mu pomoc militarną.

– Wysyłamy dodatkowe wsparcie wojskowe dla Sił Obronnych Izraela, w tym amunicję, interceptory Żelaznej Kopuły. Przesunęliśmy flotę lotniskowców na wschodnią część Morza Śródziemnego, wysyłamy tam więcej myśliwców – mówił Joe Biden, prezydent USA.

Prezydent Joe Biden w rozmowie z premierem Izraela podkreślił, by ten w odpowiedzi na ataki Hamasu nie zapomniał o zasadach prawa międzynarodowego. W drodze do kraju jest szef amerykańskiej dyplomacji, Antony Blinken.

– Od czasów ISIS nie widzieliśmy takiego rodzaju deprawacji. Nadal będziemy się temu stanowczo sprzeciwiać. Kiedy będę w Izraelu, będę miał okazję spotkać się z premierem Netanjahu, prezydentem Herzogiem i innymi wyższymi urzędnikami – podsumował Antony Blinken.

Poszczególne kraje – w tym Polska – z terytorium Izraela ewakuują swoich obywateli.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl