fot. PAP/EPA

Premier Izraela zapowiedział dalsze ataki na Strefę Gazy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie cały czas jest napięta. W nocy Izrael po raz kolejny zaatakował Strefę Gazy. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział kontynuację ataków.

Na Bliskim Wschodzie cały czas jest niespokojnie. Strefa Gazy znów stała się celem ataków izraelskiego lotnictwa. Uszkodzona została główna linia przesyłowa energii elektrycznej zaopatrującą południową część Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że naloty nie ustąpią.

– Nasza kampania przeciwko organizacjom terrorystycznym jest kontynuowana z pełną siłą. Działamy teraz tak długo, jak to konieczne, by odzyskać pokój i ciszę dla was, obywateli Izraela. To zajmie trochę czasu – oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Ustąpić nie chce także Hamas. Po raz kolejny dokonał ataków rakietowych na Izrael.

To izraelscy okupanci jako pierwsi otworzyli ogień, rozpoczęli wojnę i agresję. (…) Aby osiągnąć zawieszenie broni, powinni oni zaprzestać różnych form ataków i agresji na ludność palestyńską. Wtedy Hamas będzie prowadził dialog i oferował im swoje opcje – zaznaczył rzecznik prasowy Hamasu, Abdul Latif.

Sytuację na Bliskim Wschodzie z niepokojem śledzi cały świat.Konflikt izraelsko-palestyńskibył przedmiotem niedzielnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.Rozmowy na razie nie przyniosły żadnych rezultatów.

„Głos pochodzący spoza Izraela i Palestyny, który wzywałby do pokoju, jest niezwykle ważny. Problem w tym, czy jednak Unia Europejska znajdzie narzędzia do tego, żeby skłonić obie strony konfliktu do zawieszenia broni i wykonania stosownych ustępstw?” – mówił na łamach „Naszego Dziennika” europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

Kroki dyplomatyczne podejmuje amerykańska administracja. Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, rozmawiał o konflikcie m.in. z ministrami spraw zagranicznych Kataru i Egiptu.

– Moja administracja będzie nadal działać, aby zaangażować Palestynę, Izrael oraz innych partnerów regionalnych do pracy na rzecz trwałego spokoju – oświadczył prezydent USA Joe Biden.

Głos w sprawie zajął m.in. niemiecki rząd.

– W tej sytuacji Niemcy stoją po stronie Izraela, poprzez swoje prawo do ochrony swojej ludności i do samoobrony – powiedział rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Seibert.

W izraelsko-palestyńskich starciach giną niewinni ludzie. Wśród nich są dzieci. Apel o zaprzestanie działań zbrojnych płynie z Watykanu.

– Kieruję apel o spokój, a do odpowiedzialnych, by przerwano szczęk oręża i by wejść na drogi pokoju, także z pomocą wspólnoty międzynarodowej – apelował Papież Franciszek.

Ojciec Święty na audiencji przyjął w poniedziałek ministra spraw zagranicznych Iranu. Szczegóły spotkanie nie są znane. Watykańskie Biuro Prasowe potwierdziło także doniesienia o rozmowie telefonicznej Papieża Franciszka z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj