fot. twitter.com

Papież Franciszek rozmawiał z szefem MSZ Iranu i prezydentem Turcji

Ojciec Święty Franciszek przyjął dziś na audiencji ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa – poinformowało watykańskie biuro prasowe. Potwierdzono również telefoniczną rozmowę Papieża z prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoganem.

Nieznane są żadne szczegóły spotkania papieża Franciszka z szefem irańskiej dyplomacji, do którego doszło w dniach eskalacji działań zbrojnych na Bliskim Wschodzie. W ciągu tygodnia w konflikcie izraelsko-palestyńskim zginęło ponad 200 osób.

Watykan potwierdził informacje Ankary o tym, że Papież rozmawiał przez telefon z prezydentem Turcji Erdoganem. W krótkim komunikacie nie podano żadnych szczegółów.

Biuro Erdogana wcześniej ogłosiło, że prezydent powiedział papieżowi Franciszkowi: „Jeżeli społeczność międzynarodowa nie ukarze sankcjami Izraela, który popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości, to Palestyńczycy będą nadal masakrowani” .

Z kolei irański minister spraw zagranicznych rozmawiał ponadto w Rzymie z szefem MSZ Włoch, Luigim Di Maio. Przedstawiciel władz w Teheranie, jak podały włoskie media, wyraził zaniepokojenie przemocą na Bliskim Wschodzie.

Luigi Di Maio, cytowany przez agencję Ansa, powiedział Zarifowi, że trzeba natychmiast zaprzestać ataków rakietowych” i że są one „niedopuszczalne.

„Konflikt powoduje śmierć wielu niewinnych osób i wszyscy powinni pracować, by negocjacje zostały wznowione” – dodał włoski minister.

PAP

drukuj