fot. parafiaskwierzyna.pl

W Lubuskiem zostanie ustanowione sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej

W sobotę (22 maja br.) podczas uroczystej Mszy w kościele św. Mikołaja w Skwierzynie ks. bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ustanowi nowe sanktuarium poświęcone Matce Bożej Klewańskiej. Będzie to miejsce poświęcone przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom. Klewanianie byli przekonani, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej.

Z racji reżimu sanitarnego miejsca w kościele św. Mikołaja zajmą celebransi wraz z asystą liturgiczną, dawni mieszkańcy Klewania i zaproszeni goście – przekazał rzecznik kurii w Zielonej Górze, ks. Andrzej Sapieha.

Inni wierni będą mogli uczestniczyć w uroczystości, korzystając z telebimu na zewnątrz świątyni. Drugi telebim stanie na rynku miejskim. Ponadto transmisję wydarzenia zapewni TVP 3 Gorzów Wlkp. i Radio Gorzów oraz strona internetowa parafii w Skwierzynie [tutaj].

Dekret o ustanowieniu skwierzyńskiego sanktuarium zostanie odczytany na początku Mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11.30. Okolicznościową homilię wygłosi ks. Paweł Holc, wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji. Po liturgii odbędzie się koncert i zwiedzanie wystaw okolicznościowych.

Zdaniem proboszcza parafii w Skwierzynie, ks. Kazimierza Małżeńskiego ustanowienie sanktuarium będzie z jednej strony nowym impulsem duszpasterskim dla lokalnej społeczności, z drugiej zaś pozwoli na nowo odkryć bogactwo wiary i kultury Kresowian i pomoże w ożywieniu wśród nowych pokoleń pamięci o własnych korzeniach.

Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Zdaniem historyków sztuki namalowano go w północnych Włoszech, ewentualnie w Szwajcarii bądź na Górnym Śląsku. Wizerunek odbierał cześć w kościele w Klewaniu na Wołyniu.

Klewanianie byli przekonani, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili swoje rodzinne domy i udali się na tzw. Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. 6 czerwca 1945 r. dotarli do Skwierzyny. Najpierw obraz był ukrywany na plebanii. W roku 1950 umieszczono go w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono go do ołtarza głównego.

Sanktuarium w Skwierzynie pierwotnie miało zostać ustanowione 24 maja 2020 r., jednak wybuch pandemii wymusił przesunięcie tej uroczystości.

PAP

drukuj