Kanadyjski rząd przywraca wizy dla Meksykanów

Rząd Kanady częściowo przywróci wizy dla osób z meksykańskimi paszportami po siedmiu latach ruchu bezwizowego. Zmiany dotyczą głównie tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w Kanadzie – podał w środę kanadyjski nadawca publiczny, Radio-Canada.

Na czwartek rano czasu miejscowego zapowiedziana jest konferencja prasowa ministra imigracji, Marca Millera, w sprawie „aktualizacji informacji o środkach dotyczących imigracji” – podało biuro prasowe kanadyjskiego rządu w środę wieczorem.

Według francuskojęzycznego kanadyjskiego nadawcy publicznego, Radio-Canada, oficjalne ogłoszenie nowych zasad wjazdu do Kanady dla Meksykanów nastąpić ma właśnie w czwartek, ale zaczną one obowiązywać już przed północą ze środy na czwartek. Takie rozwiązanie przyjęto, by uniknąć problemu dużych grup przylatujących z Meksyku tuż przed wejściem wiz w życie. Anulowane też zostaną wszystkie wydane dla Meksykanów eTA, czyli elektroniczne autoryzacje podróży, o które należy wystąpić przed przylotem do Kanady. Nowe wizy będą biometryczne.

Według rządowych szacunków, na które powołali się dziennikarze, wprowadzenie wiz będzie dotyczyć ok. 40 proc. osób przylatujących do Kanady z Meksyku. Wizami mają nie być objęci pracownicy rolni, których zatrudniają kanadyjscy farmerzy, a także studenci z Meksyku.

Powodem zmian są rosnące liczby Meksykanów składających wnioski o azyl w Kanadzie, napływ zorganizowanej przestępczości, a także coraz większa liczba sfałszowanych meksykańskich paszportów. Przywrócenia wiz zniesionych przez Kanadę w grudniu 2016 r. domagały się Stany Zjednoczone.

O ile dawniej Kanada stanowiła cel przede wszystkim dla przestępców narkotykowych, o tyle obecnie pojawia się coraz więcej innych wyspecjalizowanych grup przestępczych z Ameryki Łacińskiej. Znane są m.in. grupy złodziei z Chile, Kolumbii, Meksyku i Peru, włamujących się do zamożnych domów, duży problem ma z tym obecnie Quebec. Przestępcy wykorzystują meksykańskie paszporty także dlatego, że są poszukiwani w USA i chcą uzyskać fałszywą tożsamość, a – jak zapewniali rozmówcy dziennikarzy Radio-Canada, które publikowało wyniki dziennikarskiego śledztwa w listopadzie ubiegłego roku – fałszywy meksykański paszport można zdobyć bez problemu.

Wśród wykorzystujących bezwizowy ruch między Meksykiem a Kanadą są nadal przestępcy z meksykańskich karteli narkotykowych, zajmujący się też praniem brudnych pieniędzy, osoby nadużywające kanadyjskich przepisów dot. azylu oraz grupy ludzi, którzy najpierw przylatują do Kanady, by potem nielegalnie przekroczyć granicę z USA, co kosztuje ok. 5 tys. dolarów kanadyjskich –informowało Radio-Canada. Takie osoby daje się niekiedy zidentyfikować, ponieważ przemytnicy wypełniają eTA dużymi seriami, a to umożliwia kanadyjskiej straży granicznej zauważyć budzące podejrzenia podobieństwa na formularzach.

Służby graniczne od 2022 r. zaczęły zauważać problem z rosnącą liczbą osób przylatujących z Meksyku, które po wylądowaniu w Montrealu lub Toronto składają wnioski o azyl, ale w istocie szukają pracy. W 2016 r. liczba osób z meksykańskim paszportem występujących o azyl była śladowa, w ubiegłym roku. – już na lotniskach – wnioski o azyl złożyło 24 tys. Meksykanów. Rząd Quebec wystąpił tydzień temu do rządu federalnego o zwrot ponad miliarda dolarów kanadyjskich, które budżet prowincji przeznaczył na pomoc dla składających wnioski o azyl.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl