fot. PAP/EPA

J. Saryusz-Wolski o propozycjach dot. zmian w traktach Unii Europejskiej: Wyłania się większość gotowa poprzeć daleko idące zmiany ustroju UE zmierzające do przekształcenia Unii w superpaństwo

„Od połowy 2022 r. działa powołany przez Komisję Konstytucyjną Parlamentu Europejskiego zespól złożony z przedstawicieli 6 frakcji politycznych PE, pod kierownictwem Guy Verhofstadta. Jestem, z ramienia frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, jednym z sześciu współ-sprawozdawców. Zespół pracuje nad raportem PE nt. zmiany Traktatów, mającym uruchomić, zgodnie z art. 48 TUE, ew. reformę Traktatu Lizbońskiego (…). Blisko roczne prace i skrajnie trudne negocjacje mają zaowocować finalnym raportem. W większości obszarów, w tym w tych najbardziej trudnych i wrażliwych, brak jest jednak konsensusu w gronie współ-sprawozdawców. Wyłania się jednakowoż większość, gotowa poprzeć daleko idące zmiany ustroju UE, zmierzające do przekształcenia Unii w superpaństwo. Polegają one na centralizacji, masowym transferze kompetencji na rzecz UE, kosztem Państw Członkowskich oraz szerokiej likwidacji prawa weta” – napisał europoseł Jacek Saryusz-Wolski na platformie X.

Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, opublikował na platformie X (dawny Twitter) serię wpisów o propozycjach zmiany traktatów Unii Europejskiej.

„Zapraszam do lektury cyklu około 100 tweetów, dotyczących propozycji zmian w Traktatach UE. Od połowy 2022 r. działa powołany przez Komisję Konstytucyjną Parlamentu Europejskiego zespól złożony z przedstawicieli 6 frakcji politycznych PE, pod kierownictwem Guy Verhofstadta. Jestem, z ramienia frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, jednym z sześciu współ-sprawozdawców. Zespół pracuje nad raportem PE nt. zmiany Traktatów, mającym uruchomić, zgodnie z art. 48 TUE, ew. reformę Traktatu Lizbońskiego. Raport ten, jeśli zostanie przyjęty przez Komisję Konstytucyjną i plenum PE, może, jeśli taka będzie wola Rady Europejskiej, pozwolić na zwołanie przez nią Konwentu, a następnie Radzie UE na zwołanie Konferencji Międzyrządowej Państw Członkowskich w celu zmiany Traktatów. W poniższym cyklu tweetów, ponumerowanych i w porządku wynikającym z sekwencji artykułów obu Traktatów, prezentuję wyjściowe propozycje zmian Traktatów złożonych przez grupy polityczne oraz analizę ich konsekwencji dla ustroju UE i dla Polski. W analizie tej wskazuję, które propozycje mają poparcie których frakcji PE i tym samym polskich partii politycznych do nich należących. Blisko roczne prace i skrajnie trudne negocjacje mają zaowocować finalnym raportem. W większości obszarów, w tym w tych najbardziej trudnych i wrażliwych, brak jest jednak konsensusu w gronie współ-sprawozdawców. Wyłania się jednakowoż większość, gotowa poprzeć daleko idące zmiany ustroju UE, zmierzające do przekształcenia Unii w superpaństwo. Polegają one na centralizacji, masowym transferze kompetencji na rzecz UE, kosztem Państw Członkowskich oraz szerokiej likwidacji prawa weta” – napisał europoseł Jacek Saryusz-Wolski w serwisie X.

 

Cały wątek na platformie X dostępny jest w komentarzach pod pierwotnym wpisem europosła.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl