fot. hcp.com.pl

H. Cegielski-Poznań chce produkować wagony towarowe

Lżejsze i bardziej ładowne od obecnie dostępnych na rynku mają być wagony produkowane przez H. Cegielski-Poznań. Spółka poinformowała, że wraz z partnerami opracowała propozycję nowej generacji wagonów do transportu sypkich materiałów.

Wagony opracowane we współpracy z H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych (FPS) oraz szwedzkim Kiruna Wagon mają być w całości produkowane w H. Cegielski-Poznań (HCP).

„Zdiagnozowaliśmy potrzebę rynkową na tego typu wagony. Wiedzieliśmy, że w Cegielskim mamy zdolności zarówno intelektualne, jak i wytwórcze pozwalające na uruchomienie produkcji tego typu wagonów. Uzyskaliśmy wsparcie wielkopolskich partnerów, szczególnie FPS. Ostatecznie, w wyniku trwających ponad rok negocjacji, uzyskaliśmy prawa licencyjne do produkcji specjalistycznych wagonów towarowych na bazie transferu technologii od naszego szwedzkiego partnera” – powiedział prezes zarządu HCP Rafał Kreduszyński.

Spółka podała, że największą zaletą wagonów towarowych, które mogą być produkowane w HCP, jest to, że są konstrukcyjnie lżejsze od rozwiązań dostępnych na rynku i gwarantują wyższą ładowność.

„Wagony są niezwykle wytrzymałe, co ma przełożenie na koszty i czas serwisu. Ostatnią kwestią jest skuteczność w zakresie czasu obsługi wagonu: jest szybki w rozładunku i załadunku oraz nie ma potrzeby jego czyszczenia. Z tym mają problem konkurencyjne rozwiązania – trzeba umieścić kogoś wewnątrz wagonu, aby możliwe było wyczyszczenie skrzyni załadunkowej” – poinformował dyrektor zarządzający Kiruna Wagon Fredrik Kangas.

Spółka HCP podała, że wdrożenie produktu będzie się wiązało z produkcją seryjną opracowanego przez FPS wózka wagonowego. Jakub Banaszak z zarządu FPS powiedział, że istniejące na rynku rozwiązania mają 30-40 lat; zapewnił, że nowe rozwiązanie będzie „ogromnym skokiem technologicznym”.

„Opracowany przez nas wózek gwarantuje same oszczędności po stronie użytkownika: niższe koszty utrzymania ruchu tego wózka oraz możliwość przewiezienia większej ilości towarów w tym samym wagonie. Wprowadzenie nowego wózka jest bardzo utrudnione, jeżeli nie wprowadza się go razem z wagonem, więc z naszego punktu widzenia współpraca przy tym projekcie ma wiele zalet” – powiedział.

HCP nie informuje, kiedy miałaby ruszyć produkcja nowych wagonów. Cytowany w komunikacie prasowym Mateusz Berger z zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu wyraził nadzieję, że klienci dostrzegą potencjał tego przedsięwzięcia i niebawem pierwsze wagony z Poznania trafią do regularnego użytku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl