fot. TT/@IPN_Bialystok

Giby: obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej

W Gibach, przy Wzgórzu Krzyży, odbyły się kolejne uroczystości upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej. Mija 78 lat od tamtych tragicznych wydarzeń.

Obława Augustowska – największa po II wojnie światowej zbrodnia dokonana na Polakach. Oddziały NKWD zatrzymały w ciągu niespełna dwóch tygodni ponad 7 tysięcy mieszkańców Augustowa i okolic. Wszystko po to, by rozbić partyzanckie oddziały niepodległościowe, które upominały się o wolną Polskę.

– Nie po raz pierwszy w historii ci, którzy chcieli zniewolić Polskę, próbowali wybić jej elitę. Próbowali wymordować tych, którzy nie tylko marzyli, ale czynili wiele, aby Polska była wolna. Zginęli, bo byli Polakami – mówił podczas niedzielnych uroczystości w Gibach wiceminister edukacji, Dariusz Piontkowski.

Obława Augustowska pochłonęła setki ofiar – patriotów. Więźniowie byli poddawani brutalnym przesłuchaniom. Co najmniej 600 osób zginęło od strzału w tył głowy. Zginęli, bo Bóg, honor i ojczyzna byli dla nich najważniejszymi wartościami – wskazywał podczas homilii ks. bp dr Dariusz Zalewski.

– Ziarnem są również ofiary Obławy Augustowskiej, które zostały wrzucone w żyzną ziemię, nawodnione naszymi łzami. Ich plon wznosi się nad ziemię prosto do nieba – akcentował ks. bp dr Dariusz Zalewski.  

https://twitter.com/IPN_Bialystok/status/1680647703405920261

Groby ofiar prawdopodobnie znajdują się na terenie Białorusi. Wskazują na to liczne badania kartograficzne – zaznaczył dr Marek Jedynak, dyrektor białostockiego oddziału IPN.

– My wiemy niemal na 100 proc., gdzie te ofiary mogą być zakopane – nie pochowane, nie pogrzebane. One są po prostu zakopane, wciśnięte tym sowieckim butem w ziemię. I mam nadzieję, że doczekamy takiego momentu, kiedy będziemy mogli wznowić zawieszone śledztwo, pojawią się nowe dowody, będziemy mogli je zakończyć tak, aby ustalić jednoznacznie sprawców zgodnie z polską konstrukcją prawną – podkreślił dr Marek Jedynak.

Wzgórze Krzyży w Gibach to symboliczny grób ofiar tamtych dni. Niedzielna uroczystość zakończyła trzydniowe obchody rocznicowe, zorganizowane przez gminę i Instytut Pamięci Narodowej. Specjalny list na tę okazję wystosował premier Mateusz Morawiecki. Czytamy w nim, że ofiary Obławy Augustowskiej „przelały krew dla naszej niepodległości.”

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl