fot. gov.pl

[TYLKO U NAS] J. Zieliński: Obława Augustowska powinna stać się trwałym elementem naszej świadomości narodowej i patriotycznej. Trudno o dojrzały patriotyzm, jeżeli nie zna się historii własnego kraju i narodu

Obława Augustowska powinna stać się trwałym elementem naszej świadomości narodowej i patriotycznej. Trudno o dojrzały patriotyzm, jeżeli nie zna się historii własnego kraju i narodu (…). To była największa zbrodnia dokonana na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej. Obława Augustowska została dokonana z rozkazu samego Józefa Stalina. Chodziło o to, by spacyfikować tereny, które walczyły o to, aby Polska nie została poddana sowieckiej okupacji – powiedział Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W Puszczy Augustowskiej odsłonięto Pomnik Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej [czytaj więcej].

– To instalacja memorialna, która składa się z pomnika Chrystusa z płaszczem wojskowym przerzuconym przez jedno ramię. Postać Chrystusa jest usytuowana przy drodze w kierunku miejscowości Kalety, która jest poza granicami obecnej Polski. To miejscowość na Białorusi. Istnieją wskazania i daleko idące przypuszczenia, że tam mogą znajdować się doły śmierci pomordowanych w Obławie Augustowskiej, bo do dzisiaj nie znamy miejsca lub miejsc spoczynku doczesnych szczątków ofiar. Wszystko wskazuje na to, że może to być właśnie tam. Drugim znakiem pamięci jest krzyż, a trzecim dzwon, który będzie uruchamiany w szczególnych momentach – mówił poseł Jarosław Zieliński.

W skład upamiętnienia wchodzi jeszcze obelisk z tablicą.

– Wszystko razem tworzy zespół znaków pamięci usytuowany w miejscu, gdzie był tymczasowy obóz zatrzymanych, aresztowanych w Obławie Augustowskiej, w którym przebywali przed ich wywózką na miejsce egzekucji (…). To miejsce wydaje się realne – wskazują na nie naukowcy oraz naoczni świadkowie. To nie znaczy, że tam były jakieś budowle czy infrastruktura. Po prostu zwożono tam zatrzymanych, aresztowanych i stamtąd wywożono na śmierć do miejsc egzekucji, których część dalej poszukujemy. To nowy znak pamięci, który jest symboliczny w tym sensie, że Obława Augustowska obejmowała tereny Puszczy Augustowskiej i w jej zaciszu została dokonana zbrodnia – wskazał były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Gość Radia Maryja przypomniał, czym w ogóle była Obława Augustowska.

– To była największa zbrodnia dokonana na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej. Obława Augustowska została dokonana z rozkazu samego Józefa Stalina. Chodziło o to, by spacyfikować tereny, które walczyły o to, aby Polska nie została poddana sowieckiej okupacji. Ofiarami Obławy Augustowskiej byli Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci oraz ich rodziny. Wszystko na to wskazuje, że zostali skazani przy udziale polskich konfidentów, bo polscy komuniści brali w tym udział – zaakcentował Jarosław Zieliński.

Poseł zwrócił uwagę, że Polacy muszą pamiętać o tragicznych wydarzeniach, które znamy pod nazwą Obławy Augustowskiej.

– Obława Augustowska powinna stać się trwałym elementem naszej świadomości narodowej i patriotycznej. Trudno o dojrzały patriotyzm, jeżeli nie zna się historii własnego kraju i narodu (…). Trwała pamięć, wiedza i świadomość tego, co się wydarzyło, jest podstawą dobrej przyszłości. Trudno budować przyszłość w oparciu o niewiedzę, kłamstwo czy manipulacje, których jest bardzo wiele – podsumował polityk.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Jarosława Zielińskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl