By Witia - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74010420

Giby: Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Obławy Augustowskiej

W Gibach na Suwalszczyźnie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Obławy Augustowskiej.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. w kościele pw. św. Anny.

Następnie wierni przejdą na Wzgórze Krzyży – miejsce poświęcone pamięci zamordowanych podczas Obławy. Tam zostaną zapalone znicze oraz wygłoszone okolicznościowe przemówienia.

W uroczystościach weźmie udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Minister przypomniał, że Obława Augustowska jest określana “małym Katyniem”.

– Istotnie, na polskich ziemiach w okresie powojennym dokonywano licznych zbrodni, ale tak wielkiej, w wyniku której zostało zatrzymanych najpierw 7 tys. osób, poddanych straszliwym torturom, a następnie bestialsko zamordowanych i pogrzebanych w nieznanym miejscu 600 osób, nie było. Obława Augustowska, która miała miejsce 75 lat temu, to jedna z „białych plam” polskiej historii. To wydarzenie, w którym poniosło śmierć tyle osób tylko dlatego, że byli wierni Polsce – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Obława Augustowska była największą niewyjaśnioną zbrodnią popełniona na Polakach po II wojnie światowej. Przeprowadziły ją oddziały NKWD, wspierane przez polskich komunistów. Ofiarami byli żołnierze podziemia niepodległościowego. Obława trwała prawie 2 tygodnie.

RIRM

drukuj