IPN chce stworzyć bazę DNA rodzin ofiar tzw. obławy augustowskiej

Niedawno został powołany biegły medyk sądowy, który ma zająć się pobieraniem od rodzin ofiar materiału genetycznego do przyszłych badań – poinformował dziś na konferencji prasowej prok. Zbigniew Kulikowski, szef pionu śledczego IPN w Białymstoku.

– Ci ludzie są już w podeszłym wieku i muszę te materiały zabezpieczyć na przyszłość w przypadku przykładowego odnalezienia mogił, jam gdzie mogą być zakopane ofiary obławy augustowskiej. Natomiast od rodzin tych ofiar pobiorę materiał tylko gdy te wyrażą na to zgodę. Podkreślam przesłankę, że śledztwo dot. obławy augustowskiej, jest to śledztwo rodzin ofiar tej obławy i każdy wniosek o jakąś konkretną, ciekawą, sensowną czynność procesową, logiczną zawsze będzie z mojej strony uwzględnione – deklarował przed rozpoczęciem konferencji Zbigniew Kulikowski.

Przypomnijmy, że IPN wciąż szuka osób, które mogłyby pomóc wyjaśnić sprawę zabójstw Polaków w lipcu i sierpniu 1945 roku na terenie poligonu w Lidzie obecnie na terenie Białorusi. Obławy dokonał kontrwywiad wojskowy „Smiersz” III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale m.in. funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej i żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

RIRM

drukuj