fot. PAP/Artur Reszko

IPN zwróci się do Rosji o pomoc ws. obławy augustowskiej

We wrześniu pion śledczy oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku skieruje do Rosji wniosek o pomoc prawną w śledztwie dot. obławy augustowskiej. Chodzi m.in. o uwierzytelnione odpisy archiwaliów, które opublikowane zostały na rosyjskich stronach internetowych.

Tak zwana obława augustowska z lipca 1945 roku to największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej.

Jak mówi Tomasz Danilecki, asystent prasowy dyrektora oddziału IPN-u w Białymstoku, wniosek będzie odnosił się do dokumentów 50. Armii III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej.

– Dokumenty te zostały znalezione przez historyków z białostockiego IPN-u na rosyjskich serwerach internetowych i zostały w dużej części przetłumaczone – na tej podstawie będziemy się zwracać do strony rosyjskiej o przesłanie uwierzytelnionych kopii tych dokumentów – informuje Tomasz Danilecki.

Głównym celem trwającego od kilku lat śledztwa IPN-u jest ustalenie liczby ofiar i miejsca lub miejsc ich pochówku.

W przeszłości do Rosji były już kierowane wnioski o pomoc prawną, ale wszystkie spotkały się z odmową. Ostatni został wystosowany w 2013 roku. Niedawno pomocy prawnej odmówiła również  Białoruś.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj