fot. PAP/Artur Reszko

70. rocznica Obławy Augustowskiej

Dziś odbędą się główne uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej – największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej.

Wczoraj, w ramach obchodów 70. Rocznicy, o godz. 18.00 sprawowana była Eucharystia w bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Na rynku otwarto wystawę plenerową przygotowaną przez IPN.

Dziś odbędą się główne uroczystości w Gibach. O godz. 12.00 pod krzyżem-pomnikiem ofiar będzie sprawowana Msza Święta. Jak podkreśla dr Ewa Rogalewska, historyk IPN- w Białymstoku jej uczestnicy wezmą też udział w Apelu Poległych; złożą kwiaty i zapalą znicze.

– Upamiętniamy ofiary i przywołujemy pamięć o nich, co roku. Na wzgórzu, gdzie postawiono Krzyż symbolicznie upamiętniający uprowadzone i zamordowane ofiary, sprawowana będzie Eucharystia. Na kamieniach są tam wyryte ich nazwiska. Na wystawie, którą otworzymy 18 lipca na rynku miejskim w Augustowie, ukazany zostanie los ponad 500 ofiar – powiedziała dr Ewa Rogalewska

Pacyfikacja Suwalszczyzny przez Rosjan, nazwana później Obławą Augustowską, a nawet „Małym Katyniem” rozpoczęła się 12 lipca 1945 r.

Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych nie została jeszcze ustalona. Do niedawna mówiło się o 600 osobach. Dziś wiemy, że mogło ich być nawet 2 tys. Nadal nieznane jest miejsce pochówku tych ofiar.

W minioną niedzielę w Polsce po raz pierwszy obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm 9 lipca bieżącego roku w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej – bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj