fot. pixabay.com

E. Marszałek z Lasów Państwowych: Będąc w lesie, gdzie żyją niedźwiedzie, nie zachowujmy się cicho

Niedźwiedź nie atakuje człowieka, on broni swojego terytorium, kiedy go zaskoczymy, dlatego będąc głęboko w lesie, na terenach, gdzie żyją niedźwiedzie, nie zachowujmy się absolutnie cicho, nie skradajmy się, jak Indianie, tylko idąc szlakiem, rozmawiajmy czy pogwizdujmy sobie – powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

W minioną niedzielę w okolicach Zatwarnicy w Bieszczadach niedźwiedź zaatakował mężczyznę, który prawdopodobnie za blisko podszedł do jego gawry. Na pomoc ruszył inny mężczyzna, który mu towarzyszył. Był to 31. taki przypadek Bieszczadach w ostatnich 20 latach.

Edward Marszałek przyznał, że zazwyczaj do ataków niedźwiedzi dochodzi wiosną, kiedy zwierzęta po zimowaniu są rozdrażnione lub niedźwiedzice wychodzą z gawr ze swoimi maleństwami.

„Ten niedzielny atak jest niespotykany, bo w jesieni i tuż przed gawrowaniem. Te dwie osoby podeszły zbyt blisko gawry i zwierzę wyskoczyło z niej i poturbowało jedną z tych osób” – stwierdził Edward Marszałek.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych podkreślił, że niedźwiedź nie atakuje ludzi, tylko broni swojego terytorium.

„Wszystkie do tej pory odnotowane przypadki ataków na człowieka to efekt zaskoczenia niedźwiedzia, podejścia za blisko. Wówczas czuje się on zagrożony i następuje atak” – tłumaczył Edward Marszałek.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przypomniał, że niedźwiedź jest w naszych górach tak powszechny, że spotkanie z nim nie jest niczym nadzwyczajnym.

„Spotkania te mogą być niebezpieczne dla ludzi zwłaszcza wiosną, tak jak wspomniałem, ale teraz coraz częściej niebezpieczne zdarzenia mają miejsce w ciągu całego roku” – mówił Edward Marszałek.

Leśnik oznajmił, że niedźwiedzie od czasów II wojny światowej, kiedy ich praktycznie nie było, bardzo rozszerzyły obszar, na którym występują. Jak podał, ślady i tropy tego zwierzęcia były widziane nawet w okolicach Brzozowa.

„Z niedźwiedziami wchodzimy sobie, jako ludzie, coraz częściej w drogę. Dlatego, jeśli wiemy, że na jakimś szlaku czy obszarze jest niedźwiedź, ustawiamy tablice ostrzegające, żeby turyści byli czujni. Są one po to, żeby wiedzieć, jak się zachować, wchodząc do lasu lub na szlak, gdzie może być niedźwiedź. Taka tablica to sygnał, żeby nie zachowywać absolutnej ciszy, żeby nie skradać się jak Indianin, tylko np. idąc szlakiem, rozmawiać ze sobą czy choćby pogwizdywać sobie” – wskazał leśnik.

Jak przekonywał Edward Marszałek, niedźwiedzia raczej nie spotka też osoba, która dba o higienę i używa perfum.

„Wówczas możemy być niemal pewni, że niedźwiedź wyczuje nas z dużej odległości i się raczej oddali, bo instynkt mu podpowiada, że nie ma żadnego interesu, żeby wejść w konflikt z człowiekiem. To nasze wejście w jego teren, sprawia, że on się broni i dochodzi do takich dramatycznych sytuacji jak ostatnio” – odrzekł rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Edward Marszałek zwrócił też uwagę, że np. kompostowniki przy domach czy zostawiane przez turystów na szlakach jedzenie w koszach na śmieci sprawia, że niedźwiedzie oswajają się z ludźmi i ich zapachem.

„Następuje proces tzw. synantropizacji, czyli zaczyna u tych drapieżników brakować naturalnego strachu przed człowiekiem. Ten odruch niedźwiedzie zawsze miały. Jeszcze 20-30 lat temu zobaczyć misia w Bieszczadach, to był ewenement. Dzisiaj, idąc nocą np. drogą stokową w Bieszczadach, łatwiej spotkać niedźwiedzia czy wilka niż jelenia. Te drapieżniki stały się tak powszechne, że nie budzą zaskoczenia. Najlepiej widać to na zdjęciach, które turyści publikują w internecie” – akcentował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

W ocenie Edwarda Marszałka życie z dzikimi zwierzętami po sąsiedzku wiąże się także z pewnym zagrożeniem i musimy mieć tego świadomość. Jak podał, np. w Niemczech jest zupełne inne podejście do ochrony dzikiej przyrody.

„U naszych zachodnich sąsiadów nie spotkamy niedźwiedzi, bo ich tam nie ma. Kilkanaście lat temu przeszedł tam jeden drapieżnik i został odstrzelony, bo podejrzewano go o zabicie kilku kóz. Podobnie było z żubrami, jak widać, my inaczej podchodzimy do dzikiej zwierzyny. W Polsce ochrona przyrody jest na piedestale” – stwierdził leśnik.

Edward Marszałek przekonywał, że Bieszczady są takim zakątkiem kraju, o który warto zadbać. To tu żyją nie tylko niedźwiedzie czy żubry, ale również np. wąż Eskulapa.

„Musimy zadbać o takie relacje z dziką przyrodą i ogólnie z naturą, żeby nasza koegzystencja nie przynosiła szkody ani naturze, ani ludziom, którzy też mają prawo tutaj żyć” – mówił rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Według danych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Bieszczadach żyje ok. 150 niedźwiedzi.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl