Podlaskie: leśnicy zachęcają do „choinkobrania” – samodzielnej wycinki choinki na plantacji

16 tys. choinek oferują do sprzedaży przed Bożym Narodzeniem leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Dziś oraz w niedzielę świąteczne drzewko można samemu wybrać, wyciąć i kupić w nadleśnictwie Knyszyn w ramach akcji „choinkobranie”.

Sobotnio-niedzielna akcja na plantacji choinkowej odbywa się w Przewalance, ok. 20 km od Białegostoku w kierunku Augustowa. Leśnicy zapewniają narzędzia do ścięcia drzewka i pomagają je zapakować. Takie „choinkobranie” ma zachęcić okolicznych mieszkańców do zakupu naturalnych drzewek.

Rokrocznie akcja cieszy się dużym zainteresowaniem.

„Najprzyjemniejsze jest patrzenie na rodziny, jak chodzą, wybierają, może ta, może tamta, a tamta mi się podoba, a ta nie, bo jest za zielona, za rzadka, za gęsta. To jest istota tej akcji – sami przyjeżdżamy na plantację, sami chodzimy wśród tych choinek i wybieramy taką, jaka nam się podoba” – podkreślił rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Jarosław Krawczyk.

Na plantacji w Przewalance rosną głównie świerki srebrzyste i takich drzewek jest tam największy wybór. Podobne akcje organizują przed Bożym Narodzeniem również inne nadleśnictwa w regionie – te, które mają choinkowe plantacje – m.in. w Białowieży czy Gołdapi.

W tym roku leśnicy z nadleśnictw RDLP w Białymstoku mogą przygotować do sprzedaży – jeśli będzie taka potrzeba – łącznie ok. 16 tys. choinek. Jak wynika z cenników poszczególnych nadleśnictw, ceny drzewek o najpopularniejszej wysokości 1,5-2,5 metra wynoszą w tym roku od 30 do 70 złotych. Z racji popytu wokół dużych miast ceny choinek od leśników są nieco wyższe niż tam, gdzie dojazd zająłby więcej czasu i zapotrzebowanie na drzewka jest mniejsze.

„Zawsze popierajmy naturalne choinki, bo to jest coś zupełnie innego niż ten bezduszny i bezosobowy plastik” – zachęcał Jarosław Krawczyk.

Podkreślił, że w nadleśnictwach wycinki prowadzone są w razie potrzeby, więc do sprzedaży oferowane są ciągle świeżo ścięte choinki.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl