fot. TV Trwam

J. Zieliński: W poszukiwania Amelki i jej mamy zaangażowaliśmy ponad tysiąc policjantów

Przy poszukiwaniu 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki Amelki zostało zorganizowanych 160 posterunków blokadowych, a w samo przedsięwzięcie zaangażowaliśmy ponad tysiąc policjantów – powiedział w sobotę w TVP wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Do uprowadzenia 25-letniej kobiety i jej 3-letniego dziecka doszło w czwartek w Białymstoku przed południem na osiedlu Dziesięciny. Dwaj mężczyźni wciągnęli do samochodu kobietę i dziecko i odjechali. Kilkaset metrów dalej samochód porzucili. Kobieta i jej córka zostały odnalezione w Ostrołęce (mazowieckie) w piątek po południu. Policja zatrzymała dwie osoby podejrzewane o udział w ich uprowadzeniu, w tym ojca dziecka.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński odniósł się do tej sprawy w sobotę w programie „Gość Wiadomości” w TVP.

„Czekaliśmy z zapartym tchem, cała Polska czekała na to, kiedy dziecko i mama zostaną uwolnione” – powiedział wiceminister.

„Dzięki skuteczności działań i profesjonalizmowi polskiej policji, której za to dziękuję i gratuluję. I dzięki pomocy obywateli, dzięki ogłoszonemu Child Alertowi i sygnałom obywatelskim mamy sukces – Amelka i jej mama są całe i zdrowe i są bezpieczne” – podkreślił Zieliński.

W czwartek po południu w związku z zaginięciem dziecka ogłoszony został Child Alert, opublikowany był również wizerunek jego matki, a w piątek rano policja opublikowała zdjęcia męża porwanej kobiety, ojca dziecka.

Jarosław Zieliński podkreślił w trakcie rozmowy, że Child Altert ma dużą siłę oddziaływania i jest rzadko stosowany. W związku z uprowadzeniem 3-letniej Amelki po raz trzeci uruchomiono w Polsce ten system. Zieliński zastrzegł, że taki alert należy uruchamiać w sytuacjach szczególnych i tylko wtedy, kiedy wiadomo, że jest to narzędzie ostateczne, ponieważ – jak zaznaczył – publikuje się w nim wizerunek dziecka.

„Przy dzisiejszej technice informatycznej wędruje ten wizerunek na cały świat, to jest pewna odpowiedzialność” – dodał.

Wiceminister zastrzegł jednak, że taki alert daje możliwość informowania policji przez obywateli.

„I tutaj nasze polskie społeczeństwo po raz kolejny okazało się bardzo odpowiedzialne, zmobilizowało się, tak jak zawsze w chwilach trudnych” – ocenił.

„Policja potrzymała kilkaset różnych informacji telefonicznych, kilkadziesiąt mailowych, miały one różną wartość, ale ostatecznie mogę powiedzieć, że przyczyniły się także do tego, że mamy końcowy sukces” – powiedział.

Dopytywany o szczegóły działania policji, Zieliński podkreślił, że w gruncie rzeczy policja i służby były zmobilizowane w całej Polsce.

„Zostały zorganizowane posterunki blokadowe – było ich ponad 160, w samo to przedsięwzięcie zaangażowaliśmy ponad tysiąc policjantów” – poinformował.

„Także nastąpiły wzmocnione kontrole na granicach, nie tylko lądowych, ale także i na lotniskach” – dodał.

W sobotę Prokuratura Okręgowa w Białymstoku poinformowała, że będzie wniosek o areszt dla dwóch mężczyzn, którym postawiono zarzut bezprawnego pozbawienia wolności 25-letniej kobiety i 3-letniej córki. Wśród nich jest ojciec dziecka. Mężczyzna nie przyznał się do winy, ale złożył bardzo obszerne wyjaśnienia. Twierdzi, że żona i córka wsiadły do samochodu dobrowolnie.

Rzecznik białostockiej prokuratury Łukasz Janyst poinformował, że relacja ojca dziewczynki jest zgodna z ustaleniami prokuratury poza jedną kluczową kwestią – dobrowolnością wyjazdu żony wraz z nim. Dodał, że zeznania żony podejrzanego i postronnych świadków wskazują, że działo się to wbrew woli kobiety.

Jeśli chodzi o przesłuchanie drugiego mężczyzny, to – jak mówił Janyst – odmówił on składania wyjaśnień, ale wcześniej złożył wyjaśnienia przed policją.

„Podejrzany przyznał się do udziału w tym porwaniu, do udzielania pomocy Cezaremu R., natomiast nie przyznał się do tego, by on miał stosować przemoc wobec pokrzywdzonych” – mówił Janyst. Wyjaśnił, że z aktualnych ustaleń wynika, iż pokrzywdzone zostały siłą wepchnięte do samochodu, co jest już przemocą.

Jarosław Zieliński w rozmowie nawiązał także do informacji prokuratury.

„Mogę powiedzieć, że potwierdziła się teza o uprowadzeniu bez woli matki dziecka (…), więc można mówić o uprowadzeniu” – powiedział.

Do uprowadzenia 25-letniej kobiety i jej 3-letniego doszło w czwartek przed południem na jednym z białostockich osiedli. Jak podawała policja, dwaj sprawcy wepchnęli 25-latkę i jej 3-letnią córkę do samochodu i odjechali. Kilkaset metrów dalej porzucili ciemnoniebieskiego citroena, którym uciekali.

Akcja poszukiwawcza trwała ponad dobę. W piątek po południu w Ostrołęce (mazowieckie) doszło do uwolnienia przez policję kobiety i jej córki. Pomogły informacje z Child Alert. Zatrzymani w związku z tymi wydarzeniami zostali: mąż 25-latki – ojciec dziecka, oraz znajomy tego mężczyzny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl