fot. flickr.com

Nowe uprawnienia policji ws. ochrony osób dotkniętych przemocą domową

Policja zyska nowe uprawnienia do skutecznej ochrony osób dotkniętych przemocą domową. Umożliwi to nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz zmian w ustawie o policji. Prace w tym zakresie prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

Funkcjonariusze policji będą między innymi mogli wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia zajmowanego mieszkania. Sprawcy przemocy domowej otrzymają też zakaz zbliżania się do lokalu mieszkalnego i jego bezpośredniego otoczenia.

Osoby, które nie dostosują się do nakazu, zostaną ukarane sankcjami. Ich wysokość nie jest jeszcze znana.

Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, wskazał, że nowe regulacje będą skuteczniejsze od obecnie obowiązujących.

– Pewne procedury postępowania w razie przemocy w rodzinie mamy w polskim systemie prawnym, ale te nie są efektywne. Dodajemy nowy rozdział, który wprowadza szczególnego rodzaju postępowanie sądowe, mające doprowadzić do opuszczenia przez sprawcę przemocy mieszkania, w którym dochodzi do takiej przemocy. To postępowanie ma skrócone terminy do minimum. Nowością w polskim systemie prawnym jest nadanie uprawnień policji do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania – mówił Łukasz Piebiak.

Nowelę Kodeksu postępowania cywilnego Rada Ministrów miałaby przyjąć w III kwartale tego roku. To oznacza, że regulacje zwiększające ochronę ofiar przemocy domowej mogłyby wejść w życie już jesienią.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl