Dr n. med. M. Sutkowski w Radiu Maryja: Nie zastąpi lekarza sztuczna inteligencja, e-recepta, nie zastąpi pacjenta jakaś procedura. To musi być zawsze spotkanie indywidualne lekarza i pacjenta

Służba zdrowia to nie tylko my profesjonaliści, ale my czujemy się dużą rodziną razem ze wszystkimi, którzy są wokół służby zdrowia, przede wszystkim z pacjentami. Powinniśmy poprawiać swoje wzajemne relacje i wzajemną komunikację. Nie zastąpi lekarza sztuczna inteligencja, e-recepta, nie zastąpi pacjenta jakaś procedura. To musi być zawsze spotkanie indywidualne lekarza i pacjenta – mówił dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Uczelnia Łazarskiego, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

18 października przypada święto św. Łukasza Ewangelisty, dzień modlitw za pracowników służby zdrowia.

– W ostatnim czasie było bardzo dużo zmian w służbie zdrowia. Pandemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie i wywołany nimi kryzys zdrowia publicznego zbiegły się w czasie z pewnymi zmianami organizacyjnymi, także personalnymi, dotyczącymi i zarówno tego, co dzieje się w roku obecnym, jak również w roku 2020. Rok 2023 to niezwykle ważny rok w ochronie zdrowia, nie tylko ze względu na wybory i zmiany, ale także na to, że pacjent powoli wraca do systemu. Coraz więcej osób korzysta z ochrony zdrowia, choć moim zdaniem wciąż za mało. Jeszcze mamy wszystko przed sobą, bo nie wszystko udało się zrobić. Niewątpliwie te zmiany zarówno wyborcze, jak i zmiany personalne mają znaczenie dla ochrony zdrowia – podkreślił dr n. med. Michał Sutkowski.

Rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dodał, że reforma POZ-u, więcej badań i opieka koordynowana jest to kierunek, który należy kontynuować.

– W tym roku mieliśmy bardzo ciężki czas jeśli chodzi o infekcje. Lekarzy zajmowała również reforma opieki psychiatrycznej i środowiskowej. Bardzo interesujące były również tematy dotyczące przyszłych lekarzy, a zatem zwiększenie limitów przyjęć na kierunki medyczne i większa liczba ośrodków kształcących przyszłych medyków. Do tego doszła ocena profesjonalistów z Ukrainy i ich sprzęgnięcie do systemu, i sprawa nadużywania recept. Ważne w tym roku były także: Centra Zdrowia 75+, ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia dla tych, którzy pracują w ochronie zdrowia; rekordowa liczba nowych terapii z refundacji; Krajowa Sieć Onkologiczna; Krajowa Sieć Kardiologiczna; postępy w profilaktyce; fundusz kompensacyjny szczepień ochronnych. Wszystko to jest istotne z punktu patrzenia pacjenta – zauważył prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

– W tym wszystkim co dobre, jest również sporo starych problemów, a jednym z nich jest właśnie biurokracja. Powinniśmy mieć trochę więcej czasu, żeby pacjenta zbadać, żeby móc z pacjentem porozmawiać dłużej i dokładniej. Nie jest to sprawa prosta dla systemu, ale myślę, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, jeszcze z końcówką pandemii, i z tymi wszystkimi kłopotami, które wtedy były, jest zdecydowanie lepiej – mówił.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że lekarz musi sam leczyć się ze swoich myśli, że jest wszechmocny, a służba zdrowia musi zawsze się usprawniać i poprawiać.

– Służba zdrowia to nie tylko my profesjonaliści, ale my czujemy się dużą rodziną razem ze wszystkimi, którzy są wokół służby zdrowia, przede wszystkim z pacjentami. Powinniśmy poprawiać swoje wzajemne relacje i wzajemną komunikację. Być możliwie najlepszymi profesjonalistami, ale równocześnie zachowywać się zwyczajnie i po ludzku. Nie zastąpi lekarza sztuczna inteligencja, e-recepta, nie zastąpi pacjenta jakaś procedura. To musi być zawsze spotkanie indywidualne lekarza i pacjenta – tłumaczył.

– Ochrona zdrowia w dużym stopniu nie podlega działalności rynkowej. Część rynkowa ochrony zdrowia ma prawo być, w każdym państwie jest, ale publiczna służba zdrowia ubezpieczeniowa, jakakolwiek by nie była – dostępna dla osób najbiedniejszych, niepełnosprawnych, z chorobami rzadkimi i przewlekłymi – musi być społecznie bardzo prosta i akceptowalna. Wszyscy Ci, którzy mówią inaczej, którzy chcieliby jakiś dziwnych rozwiązań legislacyjnych wokół ubezpieczeniowej ochrony zdrowia dramatycznie się mylą – zakończył dr n. med. Michał Sutkowski.

Całość audycji z udziałem dr. n. med. Michała Sutkowskiego dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl