Dobiega końca akcja „100 dni abstynencji na stulecie niepodległości”

Akcja „100 dni abstynencji na stulecie niepodległości” odbiła się szerokim echem w całym kraju. Post od spożywania alkoholu cieszył się dużym zainteresowaniem. Studniową abstynencje Polacy podjęli w intencji naszej ojczyzny.

Akcja rozpoczęła się 4 sierpnia, a zakończy 11 listopada. Do udziału w niej wielokrotnie zachęcali księżą biskupi. Jak apelowali, 100 dni abstynencji na stulecie niepodległości to egzamin z wolności i miłości do ojczyzny.

Niewykluczone, że inicjatywa będzie kontynuowana przez kolejne lata – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

– Mam wiele sygnałów, że bardzo wiele osób podjęło ten szczególny post w intencji naszej ojczyzny. Za to z całego serca dzisiaj wszystkim dziękuję. Dziękuję za 100 dni abstynencji, bo jest to wyraz naszej wielkiej miłości do ojczyzny, ale także do Kościoła, miłości do drugiego człowieka. Oczywiście bardzo byśmy chcieli, aby w przyszłym roku takie akcje były kontynuowane – to będzie 101 dni dla ojczyzny. Nie musimy tylko świętować takich okrągłych rocznic, ale ważne jest to, abyśmy ten problem dostrzegali, abyśmy z tym problemem się zmierzyli, abyśmy walczyli o trzeźwość naszego narodu – zaznacza ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu dotyka coraz więcej osób. Trzy miliony Polaków nadużywa trunków alkoholowych, a ponad milion osób jest uzależnionych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, alkohol zajmuje trzecie miejsce wśród czynników ryzyka dla zdrowia.

 RIRM

drukuj