fot. twitter.com

WSKSiM: odbyła się premiera nowej sztuki studenckiego teatru „Dobry Wieczór”

W auli WSKSIM w Toruniu odbyła się premiera nowej sztuki studenckiego teatru „Dobry Wieczór”. W 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości studenci przedstawili spektakl „Zmartwychwstanie”. To fantazja dramatyczna w czterech częściach ku czci Adama Mickiewicza, autorstwa Karola Huberta Rostworowskiego.

Karol Hubert Rostworowski to uznany dramatopisarz początku XX w. Był wielbicielem Adama Chmielowskiego – Brata Alberta. W czasach PRL, jak mówił św. Jan Paweł II, Rostworowski był tendencyjnie zapomniany. Teatr studencki „Dobry Wieczór” owo tendencyjne zapomnienie zdejmuje „Zmartwychwstaniem”, które w czterech częściach (połączonych postacią narodowego wieszcza Adama Mickiewicza): „Przed pomnikiem”, „Godzina miłości”, „Godzina rozpaczy”, Godzina przestrogi” fantazyjnie obrazuje społeczno-polityczną złożoność, szansę, nadzieję i zagrożenia powstającej z grobu Polski – podkreślał przybliżając postać artysty o. Dariusz Drążek CSsR, opiekun i reżyser studenckiego teatru „Dobry Wieczór”.

Karol Rostworowski napisał sztukę w 1922 roku, prapremiera odbyła się tuż przed zamordowaniem prezydenta Gabriela Narutowicza. Spór polityków brzmi zaskakująco podobnie do czasów współczesnych – spór o władze, spór o kształt państwa, ale również ducha narodowego.

„Zmartwychwstanie”, fantazja dramatyczna w czterech aktach, rozpoczyna się na rynku w Krakowie pod pomnikiem Adama Mickiewicza, gdzie trwają przygotowania do wiecu z okazji Święta Niepodległości. Wiecowanie spowoduje, że na kilka godzin Wieszcz zejdzie z pomnika i w godzinę miłości, rozpaczy oraz przestrogi spotka się z Polakami.

RIRM

drukuj