P. Andrzejewski: Wolność artystyczna nie zwalnia od przestrzegania podstawowych zasad

Wolność artystyczna nie może zwalniać od przestrzegania podstawowych zasad. Konstytucja nakazuje szanować prawa i wolności innych – powiedział Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

Gość audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja odniósł się do spektaklu „Klątwa”, wystawionego w  Teatrze Powszechnym w Warszawie.

W pseudosztuce zaprezentowano m.in. akt seksualny z figurą św. Jana Pawła II.

Piotr Andrzejewski, współtwórca polskiej konstytucji zaznaczył, że ta sztuka przekracza granice wolności artystycznej.

– Konstytucja mówi o tym, że wolność artystyczna nie może być jednocześnie wolnością od przestrzegania podstawowych zasad. Prawo konstytucyjne nakazuje wypełnianie obowiązku, który zapisaliśmy w konstytucji. Mówi on, że każdy jest zobowiązany szanować prawa i wolności innych. Jeżeli niedługo zaczną sobie podrzynać gardło na scenie, albo wylewać na publiczność fekalia. To jest to nawet mniej groźne, niż bluźniercze obrażanie uczuć religijnych i robienie sobie kpin z krzyża – powiedział Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

Tymczasem w Internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie skandalicznego spektaklu „Klątwa”. Autorzy petycji wzywają władze Warszawy do zaprzestania finansowania teatru z publicznych pieniędzy oraz odwołania jego dyrektora. Do tej pory pod wnioskiem w tej sprawie znalazło się 28 tysięcy podpisów.

RIRM

drukuj